Ana Birchall: ‘Această Secţie Specială, aşa cum este acum reglementată, nu poate continua să funcţioneze’. Ministrul Justiției cere lămuriri privind preluarea tuturor dosarelor cu magistrați de SIIJ

Ana Birchall: 'Această Secţie Specială, aşa cum este acum reglementată, nu poate continua să funcţioneze'. Ministrul Justiției cere lămuriri privind preluarea tuturor dosarelor cu magistrați de SIIJ
Foto: Facebook / Ana Birchall

Ana Birchall, ministru interimar la Justiție, a susținut marți, la ședința CSM, că ea nu vede cumSecția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție mai poate continua să funcționeze în forma legislativă actuală și a cerut lămuriri privind necesitatea ca toate dosarele în care apar magistrați să fie preluate de această unitate de parchet.

„Nimeni până în acest moment, nici măcar membrii Comisiei Speciale din Parlament n-au reuşit să mă lămurească şi să-mi demonstreze utilitatea şi funcţionalitatea alineatului 2 al art. 88 indice 1 prin care Secţia specială rămâne competentă, îşi păstrează competenţa faţă de toate cauzele în care este urmărit investigat un magistrat. Cu alte cuvinte, pentru mine este o mare necunoscută şi un mare semn de întrebare de ce Secţia Specială trebuie să-şi păstreze competenţa pentru toate dosarele? Eu îmi asum că această Secţie Specială, aşa cum este acum reglementată, nu poate continua să funcţioneze, pentru că nu mă convinge nimeni că acest alineat asigură justeţea actului de justiţie”, a declarat Ana Birchall la intrarea în sediul CSM, conform Agerpres.

Ministrul Justiției a oferit și exemple concrete privind dosarele în care o simplă plângere la Secția Specială poate duce la un blocaj.

„Sincer, vremea şmecheriilor introduse, aşa, nu ştiu de cine, nu ştiu pe unde, trebuie să apună şi, sper eu, a apus. Deci nimeni (…) nu poate să înţeleagă de ce într-un dosar Secţia Specială trebuie să rămână competentă pentru tot dosarul. Spre exemplu, dacă acum un traficant de droguri, un violator, un criminal în serie sau orice persoană care este suspectă, urmărită penal, cercetată, de o infracţiune, dacă face plângere în secunda aceasta la Secţia Specială, conform acestui aliniat al articolului 88 indice 1, Secţia Specială rămâne competentă, aşa spune legea. Or, eu nu pot să fiu de acord cu acest lucru. Tocmai de aceea am solicitat, în nenumărate rânduri, ca acest alineat, alături de alte câteva alineate, să fie eliminate”, a mai spus Ana Birchall.

Reamintim că Secția Specială a fost aspru criticată de organisemele internaționale după înființarea ei de către PSD prin modificare legilor justiției în Parlament. De altfel, opoziția a făcut un obiectiv din desființarea ei odată cu preluarea puterii după ce moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă a trecut.

Ultima oră
17:30 - Nicușor Dan, după ce George Simion l-a numit „paraplegic”: Cred că susținătorii AUR se rușinează că i-au dat votul. Noi, ca politicieni, reprezentăm oamenii (VIDEO)
17:16 - Premieră istorică: Ungaria va avea un ministru nevăzător. De ce portofoliu se va ocupa Vilmos Kátai-Németh (FOTO)
17:15 - Nicușor Dan, declarații după Consiliul European. Cu ce cerințe s-a prezentat președintele la reuniunea informală: „Ne dorim un buget ambițios al Uniunii” (VIDEO)
17:05 - Călătorie transformată în coșmar. Cum a rămas o femeie cu dizabilități blocată pe aeroport
16:59 - George Simion, derapaj grav la adresa lui Nicușor Dan: „Avem un individ pus la Cotroceni, paraplegic”. Ce riscă acum liderul AUR (VIDEO)
16:50 - Oana Gheorghiu, noi explicații despre inițiativa privind companiile de stat: Sunt conștientă că am deranjat multe interese – membri în CA-uri, amante și nepoți, contracte din care unii se îmbogățeau
16:33 - Laborator clandestin de cocaină descoperit în Italia. Trei persoane arestate, printre care doi români
16:30 - Cum ar urma să arate noua lege a salarizării: Președintele, premierul și parlamentarii vor primi bani în plus. Ce sporuri și beneficii ar putea dispărea
16:22 - Drulă: „Scumpirea călătoriilor la metrou e o măgărie PSD-istă”. Explicațiile
16:08 - Companiile duc recrutarea la extrem: interviuri cu detectorul de minciuni. Mărturia unei tinere din București care a trecut prin șocul testului poligraf