Mai mulți turiști au fost jefuiți în Copenhaga de doi români care pretindeau că sunt polițiști.
Prejudiciul ajunge la circa 45.000 de coroane daneze.
Potrivit poliției, hoții s-au prezentat drept ofițeri civili și au folosit un însemn străin sau un fals al poliției pentru a convinge turiștii că au încălcat legea și trebuie să achite pe loc o amendă.
Însă, nu era singura variantă a furtului. Infractorii le cereau turiștilor pașapoartele și banii sau cardurile de credit și codurile PIN, după care fugeau cu ele, notează Mediafax.
„Mulţi turişti nu cunosc regulile din ţară şi acest gen de infractori profită de acest lucru”, a declarat un reprezentant al poliţiei din Copenhaga.
Românii au fost arestați sâmbătă lângă unul dintre cele mai frecvente obiective turistice daneze, fiind recunoscuți de un recepționer de la un hotel din apropiere.
Duminică au fost prezentați în instanță fiind acuzați de fraudă și de uzurparea funcției publice. Cei doi riscă o pedeapsă de până la 18 luni de închisoare.