François Hollande nu este de acord cu zidurile sau barierele împotriva refugiaților

François Hollande nu este de acord cu zidurile sau barierele împotriva refugiaților
Foto: ziuaconstanța.ro

Președintele Franței François Hollande a spus vineri că nu vrea să se ridice bariere în interiorul Europei pentru a limita afluxul de refugiați sosiți în Uniunea Europeană, transmite Agerpres.

Hollande a vorbit la finalul unei întrevederi, la Paris, cu cancelarul austriac Werner Faymann, Germania fiind de acord cu barierele tehnice la frontiera sa cu Slovenia.

„Nu trebuie ridicate ziduri sau bariere în interiorul Europei, ci este nevoie doar de asigurarea frontierei externe”, a estimat Hollande.

Ministrul de interne austriac, Johanna Mikl-Leitner a spus că Austria va construi bariere tehnice la granița cu Slovenia pentru a spori controlul fluxului de refugiați care ajute zilnic pe teritoriul austriac.

Anterior, ministrul-președinte al landului german Bavaria, Horst Seehofer, a adus critici Austriei care nu a reușit să se coordoneze cu Germania pentru a reține eficient un control asupra refugiaților.

Peste 95.000 de refugiați au ajuns pe teritoriul sloven, după ce Ungaria și-a închis granița cu Slovacia, majoritatea având intenția de a junge în Germania.

 

Tags:
Ultima oră
23:05 -  Al doilea cel mai mare megatsunami din istorie, înregistrat în Alaska după prăbușirea unui munte
22:50 - Cum ajung străinii să devină cetățeni români. Poveștile din spatele jurământului de credință față de România
22:49 - Doi președinți europeni au ieșit la jogging înaintea discuțiilor oficiale. Cum au fost surprinși liderii Cehiei și Finlandei în Praga (VIDEO)
22:48 - Bolojan, despre liberalii care vor la guvernare: Niciun partid nu crapă dacă stă în opoziţie / Nu este uşor să fii într-o intersecţie şi să nu te prostituezi, neapărat, ca să fii la putere
22:28 -   Marea surpriză pentru Adi Vasile! Cum a ajuns să câștige de două ori mai mulți bani după demiterea de la CSM
22:21 - Crin Antonescu: „Era foarte bine dacă Ilie Bolojan demisiona, când PSD i-a retras sprijinul politic” / Ce „păcate” are PSD (VIDEO)
22:11 - Ungaria returnează 35 de milioane de euro Ucrainei. Cum a reacționat Volodimir Zelenski după înapoierea bunurilor
22:05 - Cine provoacă devierea unui zbor riscă să plătească tot combustibilul. Ryanair cere reguli dure pentru alcool în aeroporturi.
21:57 - CTP, atac fără menajamente. Cine este „gherlanul gușat policolor” din PNL și cum arată topul președinților României după criteriul „răului cel mai mic”
21:46 - Crin Antonescu, despre criza politică: Vinovate sunt ambele părți. Cum rezolvă această ecuație Nicușor Dan? Aproape că ne paște un număr de iluzionism (VIDEO)