Iranul a început activitatea preliminară de implementare a acordului nuclear bîncheiat cu grupul de 5+1 din luna iulie, a declarat șeful Organizației pentru energie atomică a Iranului, Ali Akbar Salehi, informează Agerpres.
“Am început activitatea preliminară”, a declarat Ali Akbar Salehi, precizând că printre măsuri se află și o reducere a numărului de centrifuge active, inclusiv în centrul de la Natanz. „Totuși, implementarea integrală va necesita timp”, a adăugat el.
Salehi are o întâlnire la Tokyo pentru a purta un dialog cu oficialii de acolo în privința cooperării în sfera securității nucleare.
În urma ultimelor discuții de la Teheran dintre miniștrii de externe iranian și japonez, Javad Zarif și Fumio Kishida cele două părți au hotărât că trebuie intesificată cooperarea în domeniul tehnologiilor nucleare și a securității nucleare.
Documentul adoptat în urma acestei întâîlniri definea cadrul unei posibile cooperări, mai ales pentru stabilirea unor măsuri în cazuri d incidente în centrele nucleare.
De asemenea, textul prevede posibilitatea de a trimite experți japonezi în Iran.