Președintele Nicușor Dan a convocat de urgență liderii PSD, PNL, USR și UDMR la Palatul Cotroceni. Întâlnirea ar urma să aibă loc luni, de la ora 16.00, potrivit surselor B1 TV.
Până acum, partidele s-au împotmolit în numele premierului. Mai multe nume sunt vehiculate, dar favorit rămâne Ilie Bolojan, liderul interimar al PNL, despre care Dan a vorbit încă din campania electorală.
Sursele B1 TV mai spun că Nicușor Dan ar urma să-l anunțe oficial pe Ilie Bolojan chiar marți.
Săptămâna trecută, într-o conferință de presă extinsă, Ilie Bolojan a susținut că mare parte din măsurile pentru reducerea uriașului deficit bugetar „nu sunt populare, dar sunt necesare” și „cei care promit soluții magice sunt niște falși profeți”.
„Estimez că niciun guvern care va veni nu va putea evita creșteri de taxe și impozite. Trebuie să scădem urgent cheltuielile statului, dar reducerile nu se pot face de o zi pe alta.
O amânare a investițiilor sau chiar anulare a unora va fi obligatorie. Sinecurile publice trebuie eliminate.
Investițiile trebuie prioritizate, nu e totuna dacă o investiție zace nefolosită sau e folosită de mulți oameni
Trebuie să creștem veniturile statului. Nu vom putea evita creșterea impozitului pe proprietăți, dar va intra în vigoare anul viitor.
Trebuie să evităm evaziunea fiscală. Când se ajunge la depășirea bunului simt, trebuie înăsprită legislația în domeniu. Altfel, prin măriri de taxe, îi lovim tot pe cei care plătesc deja”, a mai declarat Ilie Bolojan, în cadrul conferinței.
Luni, președintele Nicușor Dan s-a întâlnit cu reprezentanții sindicatelor pentru discuții pe tema măsurilor fiscale ce ar trebui luate pentru reducerea deficitului bugetar.
„Din punctul nostru de vedere – al Cartelului Alfa, dar cred că și colegii mei sunt de acord -, măsurile de austeritate care s-au vehiculat prin mass-media sunt inacceptabile și nu suntem de acord ca pe un sistem heirupist să se taie sporuri și salariile, ceea ce ar conduce la o cădere a puterii de cumpărare, care și așa este erodată de inflația galopantă cu care ne confruntăm”, a declarat Bogdan Hossu, liderul Cartel Alfa, chiar de la debutul întâlnirii.