Un miting a degenerat în confruntări violente. Polițiștii au fost nevoiți să se retragă (VIDEO)

Un miting a degenerat în confruntări violente. Polițiștii au fost nevoiți să se retragă (VIDEO)

UPDATE: Atmosfera a escaladat după ce un echipaj de poliție a încercat să discute cu vedeta, a transmis purtătorul de cuvânt al poliției, Olivier Slosse.

Magazine și mașini parcate în zonă au fost vandalizate, iar câteva geamuri ale bibliotecii au fost sparte.

După ce a fost solicitat sprijinul poliției federale, circa 50 de agenți au ajuns la locul încăierării pentru a dispersa mulțimea. Oamenii s-au retras apoi în grabă pe străzile lăturalnice.

O persoană a fost arestată.

Sursă Video: twitter.com/SVollebergh

Un miting a degenerat în confruntări violente. Polițiștii au fost nevoiți să se retragă

#DIRECT_ONE_8zwi9z#

Sute de oameni s-au adunat miercuri după-amiază în Piața La Monnaie din Bruxelles, la îndemnul unei vedete online, dar ceea ce părea a fi o adunare pașnică a degenerat în confruntări violente, informează lesoir.be. Polițiștii care au intervenit au fost nevoiți să se retragă rapid, după ce mai multe persoane au început să arunce cu diverse obiecte în ei.

În Piața La Monnaie avea loc un miting organizat la apelul lui Vargasss 92, utilizator de Snapchat devenit o adevărată vedetă în mediul online. Din motive necunoscute, însă, s-a ajuns la o încăierare în toată regula.

Agenții locali au ajuns la fața locului, dar s-au retras după ce participanții au început să arunce cu obiecte în direcția lor. Ei au fost nevoiți să ceară sprijinul poliției federale.