Instanță: Toate probele DNA în dosarul Hexi Pharma II sunt valide. Judecata poate începe la Tribunalul București

Instanță: Toate probele DNA în dosarul Hexi Pharma II sunt valide. Judecata poate începe la Tribunalul București

Curtea de Apel București a stabilit că toate probele DNA în dosarul în care au trimis în judecată foști administratori ai companiei de dezinfectanți Hexi Pharma sunt valide, iar judecata poate începe la Tribunalul București. Decizia instanței este definitivă, precizează stiripesurse.ro.

În decembrie 2018, procurorii anticorupție au trimis în judecată firma de dezinfectanți Hexi Pharma pentru evaziune fiscală în formă continuată. Doi dintre administratori, Miron Victor Panaitescu și Attila Erdei, sunt judecați pentru complicitate la evaziune.

DNA acuză compania Hexi Pharma că, în perioada 2012-2016, a evidențiat în actele contabile operațiuni fictive de achiziții de servicii și cheltuieli fictive scopul diminuării impozitului pe profit datorat bugetului de stat și respectiv a deducerii în mod nelegal a TVA-ului de plată. Prejudiciul a fost fixat la 916.739 lei.

În perioada iulie 2013 – decembrie 2015, mai arată DNA, Miron Victor Panaitescu l-a ajutat pe administratorul S.C. Hexi Pharma CO S.R.L. (în prezent decedat) să disimuleze originea ilicită a sumelor de 2.275.672,19 euro și 9.875.717,45 lei, obținute de acesta din urmă ca urmare a săvârșirii infracțiunii de delapidare.

ANAF a declarat că se constituie parte civilă în procesul penal cu suma de 9.553.392 lei, reprezentând prejudicial cauzat bugetului de stat în maniera de mai sus.

Tags: