Banca Mondială a revizuit în jos prognoza de creștere economică pentru România

Banca Mondială a revizuit în jos prognoza de creștere economică pentru România
Sursa Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Banca Mondială a revizuit în scădere prognoza de creștere economică pentru România anul acesta și în 2026.

Prognoza BM privind creșterea economică

Astfel, dacă în prognoza din ianuarie Banca Mondială estima o creștere economică de 2,1% pentru România anul acesta, acum o vede de doar 1,3%.

Pentru 2026, Banca Mondială și-a revizuit creșterea economică în cazul României de la 2,6% la 1,9%.

Pentru 2027, este așteptată o creștere economică de 2,5%.

La nivel global, Banca Mondială a revizuit creșterea economică în scădere cu 0,4%, până la 2,3%, invocând tarifele mari şi incertitudinea sporită. Estimările au fost reduse inclusiv pentru Statele Unite, China şi Europa.

Deficitul bugetar al României, în creștere

Informațiile au fost publicate în contextul în care noul Guvern al României e așteptat să ia măsuri pentru reducerea uriașului deficit bugetar.

Președintele Nicușor Dan a declarat că majorarea taxelor pentru acoperirea deficitului e ultima măsură de pe listă: „Această comisie a partidelor, care foarte probabil vor forma Guvernul, are o ierarhie de priorităţi. Mai întâi vorbeşte despre tăierea unor cheltuieli inutile ale statului, apoi vorbeşte de comasări de instituţii, apoi despre reeşalonarea unor investiţii, astfel încât sarcina lor să meargă spre 2026, şi abia în cele din urmă vorbeşte despre eventuale creşteri de taxe. (…) Asta e ordinea în care se lucrează şi eu sper să ajungem cât mai puţin în partea de taxe”.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`