ANAF pune tunurile pe comercianți! AMENZILE vor fi URIAŞE! Urmează ‘ZIUA Z’

ANAF pune tunurile pe comercianți! AMENZILE vor fi URIAŞE! Urmează 'ZIUA Z'

ANAF va demara controale amănunțite la firmele ce utilizează case de marcat. În condițiile în care aproape 800.000 de firme trebuie să-şi înlocuiască aparatele vechi cu cele cu jurnal electronic. Data limită pentru companiile plătitoare de TVA este de 1 septembrie, iar pentru cele neplătitoare de TVA, 1 noiembrie.

Potrivit normelor din Legea prevenirii, în prima etapă, operatorii economici care nu au făcut încă schimbarea primesc un avertisment, scrie agerpres.

n curând însă se vor aplica amenzi între 8.000 şi 10.000 lei şi se poate dispune chiar sistarea activităţii economice a firmei până la intrarea în legalitate.

‘Dacă în lunile iunie şi iulie vânzările au fost similare celor din anii precedenţi, începând cu a doua jumătate a lunii august vânzările au crescut de 4-5 ori, odată cu apropierea termenului limită de schimbare a caselor de marcat pentru contribuabilii mari şi mijlocii. Ne aşteptăm ca în perioada următoare să crească cererea de case de marcat de cel puţin 10 ori, întrucât termenul limită pentru contribuabilii mici este de 1 noiembrie. Foarte mulţi comercianţi lasă pentru ultimile zile decizia de a schimba casele de marcat’, spune Florin Băjan, director general Zeus Service.

Tags: