Două persoane au fost rănite în urma producerii unui accident marți dimineață, pe Valea Oltului. Accidentul s-a produs în afara localității Călimănești, iar traficul este blocat total, anunță IPJ Vâlcea.
Traficul a fost reluat, dar se circulă alternativ, pe un singur fir, în zona în care s-a produs accidentul.
Din informațiile furnizate de polițiștii rutieri vâlceni reiese că accidentul rutier s-a produs la km 202 + 250 m al DN7 / E 81, între Călimănești și Brezoi, în eveniment fiind implicate peste 10 persoane. Un TIR s-a răsturnat și mai multe autovehicule au intrat apoi în coliziune față spate.
„Din primele verificări efectuate s-a constatat faptul că ar fi avut loc o coliziune între un autotren (încărcat cu ciment), trei autoturisme și un microbuz cu opt persoane – cu tot cu șofer, în urma căreia a rezultat rănirea conducătorului auto și a unui pasager din microbuz.
Victimele au fost transportate la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Traficul este blocat total”, a menționat inițial purtătoarea de cuvânt a Poliției Județene Vâlcea.
De asemenea, la fața locului s-au deplasat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de urgență.
„La fața locului s-au deplasat echipaje de la Garda de Intervenție (GI) Brezoi, de la GI Râmnicu Vâlcea, precum și ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambulanță. În total, au fost evaluate șase persoane, dintre care două au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Vâlcea, iar patru persoane au refuzat transportul la spital”, a precizat Octavian Fulger, purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea.
Traficul rutier pe DN 7 era blocat doar pe un sens de mers: Râmnicu Vâlcea – Sibiu, la aproximativ două ore de la producerea evenimentului. Acum a început să se circule alternativ în zonă.