Un controlot vamal de la Moravița a fost găsit cu o diferență între averea dobândită și veniturile realizate în 10 ani, de aproximativ 96.338 euro, de către Agenția Națională de Integritate (ANI), potrivit unui comunicat al instituției.
Controlorul vamal Șetfan Milan Gubic din cadrul Direcției Regionale Operațiuni Vamale Timișoara – Biroul Vamal Moravița, a realizat, în perioada 1 noiembrie 2000 – 31 decembrie 2010, împreună cu familia, venituri salariale în cuantum de 298.419 de lei, iar modificările patrimoniale intervenite în aceeaşi perioadă au fost în cuantum de 649.437,80 lei, rezultând o diferenţă nejustificată de 351.018,8 lei, a constatat ANI.
Agenția Națională de Integritate a dispus sesizarea Comisiei de cercetare a averilor din cadrul Curţii de Apel Timișoara, în vederea începerii acţiunii de control cu privire la modificările patrimoniale intervenite şi veniturile realizate de către Gubic în perioada exercitării funcției pubice.
Controlorul vamal a a fost informat despre declanșarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum și drepturile de care beneficiază – de a fi asistat sau reprezentat de un avocat şi de a prezenta date sau informații pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris.