Fostul premier Radu Vasile, condus pe ultimul drum la Cimitirul Bellu Catolic

Fostul premier Radu Vasile, condus pe ultimul drum la Cimitirul Bellu Catolic
Foto: evz.ro

Trupul neînsufleţit al lui Radu Vasile a fost depus la Capela Cimitirului Bellu Catolic, acolo unde fostul premier va fi înmormântat vineri. Radu Vasile va fi înhumat lângă mormântul fostului lider ţărănist Corneliu Coposu.

Familia, rudele, prietenii, dar şi cunoscuţi şi foşti colaboratori de pe scena politică au venit să îl conducă pe ultimul drum pe fostul premier.

Printre cei care au ţinut să îi aducă un ultim omagiu lui Radu Vasile s-au numărat şi foştii premieri Emil Boc şi Nicolae Văcoroiu.

„Omul Radu Vasile a lăsat moștenire curajul în politică. A fost cel mai curajos premier și nu a ezitat să facă ceea a trebuit, să ia decizii grele și să înfrunte greutăți pe care alții nu le-ar fi înfruntat”, a declarat Emil Boc.

Înainte de a fi dus la capela Cimitirului Bellu Catolic, sicriul cu trupul neînsufleţit al fostului premier a fost depus la Senat, acolo unde foşti cunoscuţi şi colaboratori au venit rând pe rând pentru a transmite condoleanţe familiei.

„Pentru mine a fost un prim ministru extraordinar de bun, a lasat fiecarui ministru libertatea să facă ceva bun, să ramână ceva de pe urma guvernului. Este un om de care m-am simțit foarte mult legat, a fost un om care nu te-a încurcat nicodată să faci ceva”, a declarat Traian Băsescu.

Calitãțile fostului premier au fost recunoscute nu doar de președinte, ci și de foștii sãi colegi.

Fostul premier țãrãnist Radu Vasile, în vârstã de 71 de ani, este înmormântat la Cimitirul Bellu Catolic, lângã mormântul fostului lider þãrãnist Corneliu Coposu.  Radu Vasile a  suferit de cancer la colon și  a fost decorat post-mortem de președintele Traian Bãsescu.

Radu Vasile, înmormântat la Bellu

Embed:
Ultima oră
17:30 - Nicușor Dan, după ce George Simion l-a numit „paraplegic”: Cred că susținătorii AUR se rușinează că i-au dat votul. Noi, ca politicieni, reprezentăm oamenii (VIDEO)
17:16 - Premieră istorică: Ungaria va avea un ministru nevăzător. De ce portofoliu se va ocupa Vilmos Kátai-Németh (FOTO)
17:15 - Nicușor Dan, declarații după Consiliul European. Cu ce cerințe s-a prezentat președintele la reuniunea informală: „Ne dorim un buget ambițios al Uniunii” (VIDEO)
17:05 - Călătorie transformată în coșmar. Cum a rămas o femeie cu dizabilități blocată pe aeroport
16:59 - George Simion, derapaj grav la adresa lui Nicușor Dan: „Avem un individ pus la Cotroceni, paraplegic”. Ce riscă acum liderul AUR (VIDEO)
16:50 - Oana Gheorghiu, noi explicații despre inițiativa privind companiile de stat: Sunt conștientă că am deranjat multe interese – membri în CA-uri, amante și nepoți, contracte din care unii se îmbogățeau
16:33 - Laborator clandestin de cocaină descoperit în Italia. Trei persoane arestate, printre care doi români
16:30 - Cum ar urma să arate noua lege a salarizării: Președintele, premierul și parlamentarii vor primi bani în plus. Ce sporuri și beneficii ar putea dispărea
16:22 - Drulă: „Scumpirea călătoriilor la metrou e o măgărie PSD-istă”. Explicațiile
16:08 - Companiile duc recrutarea la extrem: interviuri cu detectorul de minciuni. Mărturia unei tinere din București care a trecut prin șocul testului poligraf