INS: Femeile sunt în continuare majoritare şi reprezintă 51,1% din populaţie

INS: Femeile sunt în continuare majoritare şi reprezintă 51,1% din populaţie
Foto: mormonnewsroom.org

Populaţia feminină continuă să fie predominantă în România. La 1 ianuarie 2014, din totalul de 19.947.300 de locuitori, 51,1% erau femei, informează Institutul Naţional de Statistică (INS), într-un comunicat transmis de Ziua Internaţională a Femeii.

Populaţia rezidentă a României la 1 ianuarie 2014 a fost de 19.947.300 de locuitori, dintre care 9.746.000 sunt bărbaţi (48,9 la sută) şi 10.201.300 femei (51,1 la sută).

Faţă de anul 2004, populaţia a scăzut cu peste 1.500.000 persoane.

„Valorile negative ale sporului natural, conjugate cu cele ale soldului migraţiei internaţionale au făcut ca populaţia ţării să se diminueze constant”, se arată în comunicatul citat.

În ceea ce priveşte structura populaţiei pe sexe, populaţia feminină continuă să fie predominantă, ponderea ei în totalul populaţiei scăzând de la 51,3 la sută (1 ianuarie 2004) la 51,1 la sută (1 ianuarie 2014).

La 1 ianuarie 2014, raportul de masculinitate era de 95,5 persoane de sex masculin la 100 persoane de sex feminin (faţă de 95 la 100 în 2004).
 

Ultima oră
18:07 - Newsweek: Bolojan nu poate trece un guvern nici dacă îl votează toți „trădătorii” din SOS și POT. Îi lipsesc 5 voturi
18:04 - Val de teorii ale conspirației după moartea și dispariția unor cercetători din SUA. Familiile: „Speculațiile sunt dezgustătoare”
17:57 - Nicușor Dan clarifică. Cât de îngrijorată este Europa de criza politică din România: „Unii m-au întrebat” (VIDEO)
17:51 - Nicușor Dan a refuzat din nou să emită vreo părere despre criza politică: „Vreau să îmi păstrez cu fermitate postura de mediator”
17:30 - Nicușor Dan, după ce George Simion l-a numit „paraplegic”: Cred că susținătorii AUR se rușinează că i-au dat votul. Noi, ca politicieni, reprezentăm oamenii (VIDEO)
17:16 - Premieră istorică: Ungaria va avea un ministru nevăzător. De ce portofoliu se va ocupa Vilmos Kátai-Németh (FOTO)
17:15 - Nicușor Dan, declarații după Consiliul European. Cu ce cerințe s-a prezentat președintele la reuniunea informală: „Ne dorim un buget ambițios al Uniunii” (VIDEO)
17:05 - Călătorie transformată în coșmar. Cum a rămas o femeie cu dizabilități blocată pe aeroport
16:59 - George Simion, derapaj grav la adresa lui Nicușor Dan: „Avem un individ pus la Cotroceni, paraplegic”. Ce riscă acum liderul AUR (VIDEO)
16:50 - Oana Gheorghiu, noi explicații despre inițiativa privind companiile de stat: Sunt conștientă că am deranjat multe interese – membri în CA-uri, amante și nepoți, contracte din care unii se îmbogățeau