Europarlamentarul PSD Maria Grapini a stârnit hohote de râs și un val de ironii după ce, într-o postare pe Facebook, a inventat o țară: ”Letiția”.
Dintre toate reacțiile se remarcă postarea celor de la agenția de turism Vola.ro.
Tot pe Facebook, aceștia au prezentat șapte lucruri interesante despre ”Letiția”, în fapt Letonia, și locuitorii ei. Ei au ironizat-o din nou pe Grapini și când au făcut referire la ”Rigla”, capitala ”Letiției”, în fapt Riga, capitala Letoniei.
”1. Are tot ce dorești să găsești la o țară de poveste: râuri, cascade, mii de lacuri, păduri întinse și verzi și multe plaje.
2. Oamenii își iubesc atât de mult capitala (Rigla), încât o numesc Parisul din Nord.
3. Are 4 parcuri naționale, 42 de parcuri naturale, 260 de rezervații naturale, 355 de monumente naturale, 24 micro rezervații și o biosferă. Toate protejate prin lege.
4. În această țară, media înălțimii femeilor este de 1,70 m. Sunt foarte înalte și foarte frumoase, cu trăsături de fotomodele. Imaginați-vă meciurile de baschet cum or fi!
5. Jākobs Jufess a fost originar de acolo. Prin anul 1870 a fost rugat să facă o pereche de pantaloni pentru un tăietor de lemne. Să fie ceva trainic. Așa au apărut jeanșii.
6. Una dintre cele mai populare atracții turistice? Să petreci o zi în închisoare!
7. Au o companie aeriană care a avut ideea, la un moment dat, să-i pună pe pasageri să își facă singuri de mâncare în avion”.
Maria Grapini candidează pe lista PSDla alegerile europarlamentare din 26 mai.