Universitatea de Arte din Iaşi a suspendat spectacolul „La margine de Copou”, în care juca şi Mihai Mălaimare, după ce actorul, susţinător AUR, a scris pe Facebook: „Nu aţi vrut Turul II înapoi! Turul II vine însă ca un val imens şi veţi ajunge în canal, sau la canal!“. Actorul și-a șters postarea după ce a fost intens criticat.
Inițial, universitatea a transmis că spectacolul, programat pentru vineri seară, e suspendat din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. Ulterior, însă, aceasta a publicat o reacție tranșantă la declarațiile actorului: „În urma discuţiilor tensionate din spaţiul public petrecute în ultimele zile, revenim şi subliniem faptul că Universitatea Naţională de Arte „George Enescu” Iaşi condamnă orice declaraţie şi manifestare de tip extremist. Apelul la solidaritate si discernământ nu trebuie înţeles ca o măsură de acceptare a oricărei forme de derapaj, ci este un îndemn de a ne păstra calmul. Totodată, ne reafirmăm cu tărie respectul pentru democraţie şi valorile europene. Date fiind toate acestea, proiectul ”La margine de Copou” este oprit, iar reprezentaţiile deja anunţate şi promovate au fost suspendate”.
La rândul său, actorul Mihai Mălaimare a scris că declarația sa a fost interpretată abuziv și a anunțat că se va retrage de pe Facebook pentru totdeauna: „Nu-mi imaginez deloc întoarcerea comunismului de tip stalinist şi nu-mi stă deloc în gândire să trimit oamenii «la canal». Se poate orice în această luptă, văd, dar eu refuz să fac parte din ea în aceste condiţii. Celor care au comentat incalificabil la adresa mea cu această ocazie le spun doar că se înşală, celor care mă susţin le multumesc. Mă voi retrage de pe Facebook pentru totdeauna”.