Ştirile B1 TV ale orei 24.00 cu Violeta Boerescu, cotă medie de piaţă de aproape 5%

Ştirile B1 TV ale orei 24.00 cu Violeta Boerescu,  cotă medie de piaţă de aproape 5%

B1 TV a depășit, pe media întregii zile de 6 septembrie, Realitatea TV, unul dintre principalii competitori, dar și în Prime Time, după cum reiese din datele de audienţă furnizate de Kantar Media.

Cu o medie a cotei de piaţă pe întreaga zi de 3.3%, B1 TV a întrecut și ieri Realitatea TV, care a obținut un share mediu de 2.5%. 

Și în Prime Time (intervalul orar 19.00 – 24.00), B1 TV a obţinut o cotă medie de piaţă de 3.5%, peste cea a Realităţii TV de 2.4%.

Toate emisiunile difuzate ieri de B1 TV în Prime Time, dar și multe din afara acestui interval, s-au situat peste producțiile Realitatea TV.

Aktualitatea B1” cu Andrei Bădin (18.30 – 20.00) a înregistrat o audiență de 3.2%, peste media obținută în același interval orar de Realitatea TV – doar 2.2%. Principalul subiect al serii a fost anchetarea penală a lui Liviu Dragnea, secretarul general al PSD, în dosarul referendumului din 29 iulie.

Sub semnul întrebării” cu Robert Turcescu (20.00 – 21.30) s-a situat și aseară înaintea Realității TV. B1 TV a înregistrat o cotă medie de piaţă de 2.5%, iar Realitatea TV 2.3%.

Și la „Ultimul cuvânt” cu Nelu Barbu și Ion Cristoiu s-a analizat ieri punerea oficială în urmărire a lui Liviu Dragnea. Cu o cotă medie de piață de 3.4%, B1 TV s-a clasat, în intervalul 21.30 – 23.00, înaintea Realității TV – numai 2.4% market share.

Lumea lui Banciu” cu Radu Banciu (23.00 – 24.00) a atins o cotă medie de piață de 6.6%, de aproape trei ori mai ridicată decât cea a postului Realitatea TV – 2.3%.

În plus, emisiunile „Talk B1” cu Mihai Jurca, „Talk B1” cu Irina Petraru și jurnalele de știri de pe întreg parcursul zilei de ieri au fost peste Realitatea TV.

Talk B1” cu Mihai Jurca (11.00 – 12.00) a avut audiențe peste cele ale competitorului Realitatea TV. B1 TV a obţinut, pe acel interval, 4.3% cotă de piață, iar Realitatea TV 4.2%.

Talk B1” cu Irina Petraru (16.00 – 17.00) a obţinut o medie de 2.9%, față de 2.8% Realitatea TV.

Ştirile B1 TV ale orei 08.00 cu Gențiana Coman au obţinut o medie de 2.5%, față de 1.5% Realitatea TV.

Ştirile B1 TV ale orei 10.00 cu Gențiana Coman au atins o medie de audienţă de 3.3% și au lăsat mult în urmă Realitatea TV, care a avut un share mediu de 1.6%.

Ştirile B1 TV ale orei 12.00 cu Mădălina Pușcalău au înregistrat o cotă medie de piaţă de 4.1% şi au depăşit astfel Realitatea TV (3.7%).

Ştirile B1 TV ale orei 17.00 cu Mădălina Pușcalău, cu o medie de share de 3.6%, s-au detaşat în preferințele publicului de programele Realitatea TV (1.7% market share).

Și Ştirile B1 TV ale orei 24.00 cu Violeta Boerescu, care au avut o cotă medie de piaţă de 4.6% au întrecut Realitatea TV- 1.4%.

Sursa datelor: Kantar Media; copyright ARMA Data SRL