Liderul ADLE, Călin Popescu Tăriceanu, a anunțat, luni, la Parlament, că în cursul acestei săptămâni, se va relua discuția cu privire la OUG 114, precizând că principiile care stau la baza ordonanței vor rămâne aceleași.
”În această săptămână o să reluăm discuțiile pe OUG 114 pentru a încerca să o finalizăm la nivelul negocierilor politice cu partenerii din zona mediului de afaceri, astfel încât Guvernul să poată să adopte OUG până la finalul acestei luni”, a anunțat Tăriceanu.
Întrebat dacă se renunță la taxa de 2% pentru energie, Tăriceanu a răspuns: ”Nu am hotărât încă, dar, din punctul meu de vedere, această taxă este greu de suportat pentru societățile care activează în domeniul energiei, care activează în domeniul combustibililor fosili, pe cărbune, și creează un fel de discriminare nejustificată între societățile producătoarea care au obligația să plătească această taxă și societățile de distribuție din energie, care nu o plătesc. Deci va trebui să găsim și aici o anumită ajustare, o modificare care să facă această taxă să afecteze pe toată lumea în același fel”.
”Poziția comună am exprimat-o și eu, și Liviu Dragnea. Principiile pe care este construită OUG vor rămâne în continuare valabile. Intenția noastră a fost și rămâne de a plafona prețul la gazele naturale pentru consumatorii casnici și cei defavorizați. Taxa pe activele bancare va rămâne, dar nu va fi legată de ROBOR, care este un indice bazat pe cotații, ci pe un indice stabilit pe baza mediei tranzacțiilor efective. Va exista, de asemenea, un stimulent pentru bănci, în așa fel încât, ele să scadă dobânzile, pentru că acesta a fost lucrul pe care l-am urmărit, și să crească nivelul de creditare. Am plecat de la constatarea comună, și mediul bancar a recunoscut, că dobânzile, în România, pentru credite, fie că vorbim de presoane fizice sau persoane juridice, sunt cu mult peste dobânzile practicate în alte state europene. Noi considerăm că nu există o justificare a acestui lucru și avem în vedere să mergem cu două măsuri: una de penalizare, în cazul în care practică în continuare dobânzi ridicate nejustificat și o măsură de stimulare pentru cei care coboară dobânzile și acordă credite mai multe sau, în termeni mai tehnici, crește gradul de intermediere al băncilor.
Pe baza calculelor și a monitorizărilor făcute de Banca Națională, în ultima perioadă, indicele ROBOR a fost peste media tranzacțiilor efective din ultimele trei luni și noi considerăm că acest element de referință la care trebuie să se raporteze creditarea, va trebui să aibă în vedere ceva cât mai apropiat de realitatea economică”, a mai spus Călin Popescu Tăriceanu.
Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.