Autoritățile slovace au o nouă ipoteză în cadrul anchetei privind tentativa de asasinat asupra premierului Robert Fico. Agresorul s-ar putea să nu fi acționat singur, a transmis, duminică, ministrul de interne Matus Sutaj-Estok.
Oficialul a declarat că echipa care se ocupă de cazul tentativei de asasinat asupra premierului slovac va cerceta și dacă suspectul a acționat singur sau ca parte dintr-un grup, conform Libertatea.
Autoritățile cred că ar fi vorba despre un grup pentru că, la două ore după tentativa de asasinat, comunicațiile de pe internat ale suspectului au fost șterse. Acest lucru nu ar fi fost posibil de făcut de către atacator în timp ce era arestat. Ministrul slovac de Interne transmite că nici soția sa nu ar fi putut face acest lucru.
Juraj Cintula, suspectul atacului, era împotriva politicii lui Robert Fico.
Mai mult, Juraj le-a spus anchetatorilor că este nemulțumit de desființarea parchetului anticorupție și de decizia de a reforma presa publică.
Premierul slovac se află în afara oricărui pericol, dar rămâne în stare gravă și nu poate fi transferat la un alt spital. El va rămâne internat la un spital din Banska Bystrica.
Reamintim că, Robert Fico a fost împușcat, miercuri, după o ședință a consiliului, în regiunea Trencin. Juraj Cintula, în vârstă de 71 de ani, este principalul suspect și a avut legătură cu grupări radicale de stânga.