Croații votează în al doilea tur. Președintele în funcție este favorit

Croații votează în al doilea tur. Președintele în funcție este favorit
Foto: Hepta.ro / Abaca Press / AA/ABACA

Croații merg la urne, duminică, pentru a-și alege președintele în al doilea scrutin care se anticipează că este câștigat de către Zoran Milanovic.

A câștigat primul scrutin cu 49%

În primul scrutin, din 29 decembrie, Milanovic, din Partidul Social Democrat, a primit 49% din voturi și a câștigat în față celorlați șapte candidați, dar a ratat pragul de 50% plus unul care l-ar fi declarat președintele Croației fără să mai fie nevoie de al doilea scrutin, conform Adevărul.

Principalul contracandidat, Dragan Primorac, susținut de partidul conservator care se află la putere, HDZ, a strâns aproape 20% din voturi.

Zoran Milanovic a fost președintele Croației timp de cinci ani și a rezonat atât cu votanții de stânga, cât și cu cei de dreapta. Între 2011-2016, el a fost și prim-ministrul Croației. Observatorii spun că acesta domină alegerile din cauza faptului că ceilalți candidați sunt slabi. Rezultatele alegerilor vor fi anunțate duminică seara.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
23:05 - Accident grav pe o șosea din Galați. Unul dintre șoferi a intrat în comă. Bărbatul avea droguri ascunse în haine
22:47 - Raed Arafat, despre cutremurele din Santorini: E stare de urgență, vulcanul care este cel mai apropiat e sub monitorizare. Autoritățile vor evacua dacă știu că poate să se întâmple ceva (VIDEO)
22:46 - „Taxa pe hărnicie”, pedeapsa dată de Guvern orașelor bogate. Unii primari se revoltă, în timp ce alții laudă măsura
22:18 - Bolojan: Cred că săptămâna viitoare va fi un Birou comun al Parlamentului pentru cererea de suspendare a președintelui Iohannis. Demersul, un nonsens, un joc politic
22:05 - Americanii, speriați de taxele pe care Trump le va impune UE. Au golit rafturile magazinelor, cu gândul de a-și face provizii
21:54 - Lasconi, atac dur la adresa lui Nicușor Dan. L-a comparat cu Călin Georgescu: „Mirajul acesta al independentului seamănă foarte mult cu mirajul altui independent care vrea să ne salveze”
21:32 - Dragnea: Ciolacu nu-l sprijină pe Crin Antonescu la prezidențiale, ci pe Victor Ponta. Dar Ciolacu nu știe un lucru (VIDEO)
21:26 - După ce și-a abandonat câinele pe câmp, un bărbat din Mureș a trebuit să plătească 5.000 de euro. Nu se aștepta la ce a urmat
21:20 - Răspunsul lui Liviu Dragnea, întrebat dacă va intra în echipa lui Călin Georgescu. Ce planuri are privind întoarcerea în politică (VIDEO)
21:09 - Ciolacu ar fi prieten bun cu șeful DNA, susține Dragnea: „Am auzit speculații. Toată lumea aștepta ca DNA să înceapă ancheta Nordis. Ce să vezi? DNA n-a început ancheta Nordis” (VIDEO)