Adrian Năstase pune la îndoială motivația invocată de Statele Unite pentru atacul din Siria și îi ia peste picior pe cei care se lasă influențați de informațiile apărute pe internet.
”Lumea globalizată în care trăim se bazează tot mai mult pe existenţa „guşterilor” – indivizi care înghit pe nemestecate tot ce li se oferă că informaţie. Internetul îi ajută. De aceea nu mai au nevoie să judece singuri. Se alimentează cu like-uri. Votează în turmă cu lanternele telefoanelor. Să luăm exemplul bombardamentul din Siria. Aveau nevoie ruşii de încă un scandal cu „chimice”? Doar dacă sunt masochişti. Aveau nevoie trupele lui Assad de bombiţe chimice (au avut efect doar asupra a vreo 40 de persoane), în condiţiile în care cuceriseră deja localitatea respectivă? Doar dacă sunt idioţi. Poate că sunt. Sau dacă voiau să le creeze o problema ruşilor”, a scris, pe blog, Adrian Năstase.
El a mai scris că ”spectacolul a fost jenant” și că, oricum, rușii au fost avertizați înainte pentru a stadeoparte de zonele bombardate.
În opinia fostului premier, SUA au declanșat acest atac pentru că președintele Donald Trump avea rațiuni interne pentru a-și încorda mușchii în fața rușilor. Cât despre francezi, aceștia ar vrea să revină într-o zonă care a fost colonia lor după Primul Război Mondial.
”Guşterii înghit orice. Inclusiv azilul politic al Elenei Udrea”, a fost concluzia lui Adrian Năstase.