Donald Trump Jr. vine în România chiar cu o săptămână înainte de primul tur al alegerilor prezidențiale

Donald Trump Jr. vine în România chiar cu o săptămână înainte de primul tur al alegerilor prezidențiale
Sursa foto: Hepta - Face to Face / face to face

Donald Trump Jr., fiul cel mare al președintelui american, vine în România pe 28 aprilie, cu o săptămână înainte de primul tur al alegerilor prezidențiale, informează G4Media, care citează mai multe surse.

Donald Trump Jr., vizită în România

Vizita face parte dintr-un turneu Est-European, care include capitalele Praga (Cehia), Bratislava (Slovacia), Budapesta (Ungaria) Belgrad (Serbia) și Sofia (Bulgaria).

Donald Trump Jr. nu va avea întrevederi cu vreun politician român, evenimentul la care va participa fiind unul de business (Trump Business Vision 2025), mai spus aceleași surse. Acestea au mai precizat că partenerul media al evenimentului este România TV, televiziune controlată de Sebastian Ghiță, apropiat de candidatul la prezidențiale Victor Ponta.

Luna trecută, Ponta s-a întâlnit cu Donald Trump Jr. în Serbia, acolo unde e fugit Ghiță de ani buni.

Omul de afaceri Adrian Thiess, unul dintre organizatorii evenimentului, a confirmat pentru G4Media venirea lui Trump Jr. la București, la sfârșitul lunii aprilie.

Donald Trump Jr. a criticat anularea alegerilor din România

Pe 7 decembrie 2024, Donald Trump Jr. a criticat, pe X, anularea alegerilor prezidențiale din România: „Wow, uite ce se întâmplă în România! Curtea Constituțională tocmai a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale. O altă încercare Soroș-Marxistă de a falsifica rezultatul și de a nega voința poporului. Ea va pierde, iar ei știu asta”.