Prima demisie de bună voie din Guvernul Cioloș

Prima demisie de bună voie din Guvernul Cioloș

După mai multe demiteri, în Guvernul Cioloș a venit rândul demisiilor. Cel care dă startul este secretarul de stat de la Ministerul Culturii, Mihai Ghyka.

El coordona activitatea de Patrimoniu. Se pare că funcția guvernamentală nu e ceea ce se aștepta, potrivit unor surse din cadrul ministerului, așa că a luat decizia să părăsească ministerul, scrie stiripesurse.ro.

Mihai Ghyka, în vârstă de 44 de ani, a fost numit secretar de stat în Ministerul Culturii, potrivit unei decizii din 24 decembrie 2015 în Monitorul Oficial.

Ghyka este cunoscut pentru cariera sa în domeniul privat. Emigrat în Canada înainte de prăbuşirea regimului comunist, în 1989, el a revenit în ţară activând în mari companii-Bergenbier şi Vodafone, şi a pus bazele unei firme de consultanţă de marketing.â

Acesta are și o firmă proprie, de consultanţă și marketing, Dalprincipe Consulting.