Vasile Blaga: Există o singură construcție originală ”Dreptate și Adevăr”, realizată de Traian Băsescu și Theodor Stolojan. Nu ne plac plagiatorii

Vasile Blaga: Există o singură construcție originală ”Dreptate și Adevăr”, realizată de Traian Băsescu și Theodor Stolojan. Nu ne plac plagiatorii

Liderul PDL, Vasile Blaga, a comentat, sâmbătă, înființarea ”Alianței Dreptate și Adevăr” dintre Forța Civică și PNȚCD, spunând că există o singură astfel de construcție, realizată de Traian Băsescu și Theodor Stolojan.

Președintele democrat-liberal a precizat că nu îi plac ”plagiatorii„.

„Există o singură construcţie originală «Dreptate şi Adevăr», realizată la timpul ei de Traian Băsescu şi Theodor Stolojan, de PDL şi PNL. Nu ne plac plagiatorii. E gândul lor, de ce o fac, nu ştiu”, a spus Blaga, citat de Mediafax. Conducerea Partidului Forţa Civică a aprobat, sâmbătă, în şedinţa Consiliului Naţional, înfiinţarea alianţei politice cu PNŢCD, care se va numi „Alianţa pentru Dreptate şi Adevăr” (Alianţa DA).

Preşedintele Forţei Civice, Mihai Răzvan Ungureanu, a declarat, sâmbătă, că împreună cu PNŢCD a ales să facă Alianţa DA deoarce aceasta „nu este un brand epuizat, nu reprezintă o amintire neplăcută”.

Întrebat dacă PNŢCD şi FC au de câştigat înfiinţând o alianţă cu denumirea celei dintre PNL şi PDL din 2004, Ungureanu a răspuns: „Alianţa DA nu este un brand epuizat, nu este o denumire epuizată, nu reprezintă o amintire neplăcută. Este denumirea sub care deapta, s-au dacă vreţi toţi cei care erau împotriva PSD, au înţeles să se unească în 2004, conştientizând pericolul. La rândul nostru, astăzi conştientizăm pericolul, şi între noi şi cei care se află la putere este o prăpastie de netrecut: ei aruncă România în trecut, noi privim spre România viitoare. Acesta este motivul pentru care am adoptat denumirea Alianţa Dreptate şi Adevăr”.