Bursa de la București a pierdut tot progresul înregistrat în 2018! Marile companii listate au pierdut ȘASE MILIARDE în două ore, după măsurile PSD-ALDE

Bursa de la București a pierdut tot progresul înregistrat în 2018! Marile companii listate au pierdut ȘASE MILIARDE în două ore, după măsurile PSD-ALDE
sursă foto: dailydigest.ng/nse-market-investors-l

Indicele principal BET al celor mai tranzacționate acțiuni de la București se prăbușea cu 8,6% la puțin timp după ora prânzului, potrivit zf.ro, care susține că acest lucru înseamnă că bursa de la București a pierdut într-o singură ședință tot progresul înregistrat pe parcursul anului 2018. Practic, scrie Liviu Popescu, bursade la București a trecut pe minus în 2018.

„Ședința de azi este de un roșu atât de aprins, cum nu am mai văzut de la începutul lunii august 2011 când a fost redus rating-ul SUA. În cazul băncilor, profitul ar putea fi înjumătățit. Taxele vor fi o povară pentru bănci și pentru companiile din sectorul energetic”, a afirmat Simion Tihon, broker la Prime Transaction, pentru ZF.

Deși investitorii de la București prevesteau un final de an liniștit, acesta s-a transformat într-un adevărat coșmar pentru ei. Bursa traversează probabil cea mai proastă ședință determinată strict de factori interni din istorie.

„În plus, posibilitatea de retragere din pilonul 2 de pensii este o măsură care afectează cotaţiile tutoror companiilor, indiferent de sector. În momentul de faţă, indicele BET a trecut pe minus la nivelul anului, în contextul în care acum două zile avea un plus de 10%. Din păcate sunt şanse mari ca anul acesta BET să închidă pe minus, după ce în ultimele luni ne-am lăudat cu o piaţă care s-a abătut de la corecţiile de pe pieţele internaţionale”, a adăugat Simion.

Mai mult decât atât, scrie aceeași sursă, companiile din structura indicelui principal BET înregistrează la ora 12:00 o valoare de piaţă de circa 65 miliarde de lei, în scădere cu 6 miliarde de lei faţă de închiderea de marţi seară, ceea ce înseamnă că doar în două ore de tranzacţionare de astăzi, respectiv de la deschiderea bursei de la ora 10:00, acestea au pierdut 8,6% din capitalizare.

Așadar, completează Liviu Popescu, declinul este determinat integral de factori interni în contextul în care taxele anunţat marţi seară de ministrul finanţelor lovesc puternic în cele mai reprezentative sectoare de la bursa românească, respectiv bancar şi energie. Totodată o lovitură în plus o încasează şi Pilonul II de pensii private, cel mai important investitori instituţional de la bursă.

Ultima oră
19:19 - Primarul din Tulcea se plânge că alertele de drone alungă turiștii din Delta Dunării / Ce s-a schimbat în bine
18:49 - Eurovision 2026 | Teleradio Moldova, reacție în scandal: „Juriul care a acordat punctajul nu reprezintă poziţia instituţiei” / Cum răspunde o jurată acuzației de „românofobie”
18:18 - Alexandra Căpitănescu, discurs la întoarcerea acasă: „Sper ca România să își susțină și mai mult artiștii, să înțeleagă că nu toți sunt la fel și că fiecare om e diferit. Să dăm voie artiștilor să experimenteze, să fie ei!” (VIDEO, GALERIE FOTO)
17:40 - Irineu Dărău: E mai multă liniște în Guvern după plecarea PSD-iștilor. Aveau un discurs dublu / Cred că USR și PNL trebuie să aibă o strategie coordonată
17:09 - O fată de 15 ani a murit după ce a căzut de pe terasa unui bloc din București. Cum s-a produs tragedia
16:36 - Concluzia lui Mihai Trăistariu, după performanța Alexandrei Căpitănescu la Eurovision: „Dacă ai o voce foarte bună, treci de votul politic și de alte ciudățenii” (VIDEO)
16:14 - Ministrul Darău (USR): Am găsit situaţii foarte grele și multă nepăsare la companiile de stat / Noii manageri vor avea indicatori de performanță foarte ambițioși
15:52 - Votul de la Eurovision 2026, explicat de o jurată din Republica Moldova. De ce au fost diferențe enorme față de public
15:46 - De la prima consultație la tratamentul final: cum arată pas cu pas relația dintre pacient și dentist la Dental Chic Cluj-Napoca
15:07 - Bistrița: Fiul viceprimarului din Prundu Bârgăului găsit decedat într-o râpă. Care sunt primele concluzii ale anchetatorilor