S-a dat alarma la Spitalul de Psihiatrie Arad, duminică dimineață. Un pacient a aprins focul în interiorul unității medicale, iar vâlvătaia s-a extins rapid.
Pompierii au evacuat mai mulți pacienți din saloanele cuprinse de fum gros. Trei dintre bolnavi și trei cadre medicale au avut nevoie de îngrijiri medicale din cauza intoxicaţiei cu fum.
Incendiul a izbucnit în jurul orei 04.20, apelul la numărul unic de urgenţă 112 fiind efectuat la ora 04.24, atunci când reprezentanţii spitalului au cerut ajutorul pompierilor.
Focul a fost stins în aproximativ 20 de minute de forțele de salvare deplasate la fața locului.
„“În momentul sosirii echipajelor de intervenție incendiul se manifesta într-o rezervă a spitalului, cu degajarea mare de fum și posibilitatea de extindere. O parte a pacienților, aproximativ 15 persoane s-au autoevacuat. Pompierii Detașamentului de pompieri Arad au evacuat alți 6 pacienți și 3 cadre medicale. Echipajul SMURD TIM a evaluat persoanele evacuate din care 6 au fost transportate la UPU Arad (3 pacienti si 3 cadre medicale), toți în stare bună, cu o ușoară intoxicație cu fum. Incendiul a fost lichidat după aproximativ 20 minute, la ora 04:48, fără a se extinde. Cauza probabilă a incendiului este folosirea cu intenție a surselor de aprindere în vederea producerii incendiului”, se arată în informarea ISU Arad, potrivit aradon.ro.
Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.