Salariul mediu al românilor va crește cu 13% până în 2014. Vezi harta majorărilor pe județe

Salariul mediu al românilor va crește cu 13% până în 2014. Vezi harta majorărilor pe județe
Foto: ziare.com

Cresc salariile şi scade şomajul. Următorii trei ani se arată a fi buni pentru români. Potrivit comisiei naţionale de prognoză, citată de Gândul, salariul mediu va creşte cu aproximativ 13% până în 2014. Astfel, salariu mediu net lunar va ajunge la 1.697 de lei, de la 1.478 lei.

Judeţul care va cunoaşte cea mai mare creştere procentuală a salariului mediu în 2014 faţă de nivelul din 2011 va fi Caraş-Severin, cu peste 17 procente. Pe următoarele locuri se situează judeţele Arad, Vrancea, Neamţ şi Harghita cu majorări de până la aproximativ 16 procente. Pe ultimul loc în clasament se află Mureşul cu o creştere estimată la doar aproape 8%.

Privitor la creşterile salariale în bani, situaţia se schimbă. Capitala se află pe primul loc, cu o estimare de creştere a salariilor cu 300 de lei în perioada 2011-2014. Pe următoarele poziţii se află judeţele Caraş Severin, Arad, Gorj şi Prahova, cu majorări cuprinse între 278 şi 230 de lei. Pe ultimul loc se află tot judeţul Mureş unde va fi înregistrată o creştere de maxim 108 lei.

Şi locurile de muncă se vor înmulţi în următorii trei ani. Comisia Naţională de prognoză estimează până în 2014 o creştere a numărului locurilor de muncă cu peste 3 procente, adică vor fi create alte 155.000 de locuri de muncă, numărul total al acestora ajungând la aproximativ 4.765.000.

Astfel în Bucureşti în următorii trei ani vor fi create peste 77.000 de locuri de muncă. Următoarele poziţii în clasament sunt ocupate de judeţele Ilfov, cu peste 10.000 de noi angajaţi, Timiş cu aproximativ 10.000, Constanţa şi Vâlcea cu o medie de 4.000 de noi locuri de muncă.

Prost stă însă judeţul Dolj. Aici locurile de muncă vor înregistra o scădere de aproximativ două procente. Astfel, în următorii trei ani, în Dolj, 2.300 de oameni vor rămâne fără slujbă.

Tags:
Ultima oră
08:59 - A fost emis mesaj RO-ALERT în Tulcea după un nou atac cu drone rusești, lângă granița României. Unde au fost raportate explozii
08:46 - Sorin Grindeanu e dispus să fie premier: „Cred că vom fi chemați repede la Cotroceni”
08:43 - Politico scrie despre „încăpățânarea” lui Bolojan și ascensiunea „periculoasă” a lui Simion. „Cum să urmărești haosul politic din România ca un profesionist”
08:20 - Pensionarii cu venituri mici primesc prima tranșă din ajutorul de stat începând cu 4 mai. Cine sunt beneficiarii și care e cuantumul sprijinului
07:59 - Criză în Sectorul 1. Romprest a anunțat că nu va mai face curat ca înainte: „Nu poți să ții un sector curat dacă serviciile nu sunt plătite. Reducerile vizează, în principal, curățenia stradală”. Ce se întâmplă cu gunoiul menajer
07:29 - Haos pe Otopeni. Diana Șoșoacă, întâmpinată de susținători, după pierderea imunității. Ea avertizează: „S-ar putea să câștige Rusia”
23:59 - Imagini impresionante din casa Mihaelei Rădulescu. Adela Popescu și Radu Vâlcan au vizitat-o pe divă
23:55 - Ce onorarii au artiștii din „Generația de Aur” la nunți. Sumele cerute de Saveta Bogdan, Elena Merișoreanu și Gheorghe Turda în 2026
23:55 - Tradiția grătarului de 1 Mai continuă, chiar și cu vreme capricioasă. Ce reguli trebuie respectate pentru a nu primi amenzi
23:35 - Tensiuni uriașe pe străzile Londrei: Premierul Keir Starmer promite protecție sporită pentru cetățeni