Hidroelectrica se listează la Bursă. Compania și-a scos la vânzare acțiuni de peste 8,8 miliarde lei / Interval de preț de 94 – 112 lei pe acțiune

Hidroelectrica se listează la Bursă. Compania și-a scos la vânzare acțiuni de peste 8,8 miliarde lei / Interval de preț de 94 – 112 lei pe acțiune
Foto: Hidroelectrica / Facebook

Hidroelectrica se listează la Bursa de Valori București (BVB) sub simbolul H2O. Fondul Proprietatea, acționarul minoritar, a anunțat joi noaptea că scoate la vânzare 17% din pachetul deținut (de aproape 20%), adică 78 milioane acțiuni, scrie economedia.ro.

Hidroelectrica se listează la Bursa de Valori București

Interval de preț este de 94 – 112 lei pe acțiune. Astfel, pachetul de acțiuni este estimat la o valoare de maxim de 8,8 miliarde lei (1,78 miliarde de euro) pe baza preţului maxim de subscriere de 112 lei. Compania este evaluată la 50,4 miliarde de lei. Oferta se va desfășura pe perioada a 8 zile lucrătoare, în intervalul 23.06 – 4.07.2023.

Admiterea și începerea tranzacționării pe BVB sunt estimate să aibă loc în jurul datei de 12 iulie 2023.

Oferta este destinată atât segmentului de retail, adică micii investitori – orice persoană fizică – cât și investitorilor instituționali.

Pentru investitorii de retail, prețul fix este de 112 lei/acțiune. Investitorii de retail au un discount de 3% din preț pentru ordinele depuse în primele cinci zile lucrătoare ale ofertei. Investitorii de retail pot subscrie până la 15% din ofertă.

Compania transmite că trei grupuri de investitori instituționali români au fost de acord să fie investitorii principali și au încheiat un acord de investiții, angajându-se să achiziționeze în total 2,24 miliarde lei în acțiuni la prețul final de ofertă, sub rezerva anumitor condiții uzuale.

Investitorii de retail pot subscrie în unitățile Băncii Comerciale Române S.A., BRD – Groupe Societe Generale S.A., BT Capital Partners S.A. și ale Banca Transilvania, Swiss Capital S.A. și ale participanților eligibili ce se regăsesc pe lista publicată pe site-ul BVB. Informații suplimentare sunt disponibile pe site-urile băncilor menționate.

Imediat după admitere, acțiunile Hidroelectrica vor fi incluse în indicele BET al BVB.

Ultima oră
21:43 - Diana Buzoianu susține că reprezentanții PSD pregătesc concursuri pentru ocuparea unor posturi-cheie în unele instituții: „Nu vom permite un astfel de teatru de prost gust”
20:57 - Ce se întâmplă cu cafeaua în 2026. De la espresso clasic la băuturi din sfeclă și alge, trendurile care schimbă complet piața
20:11 - Caz șocant în București! O femeie a ajuns în moarte cerebrală după un lifting facial. Familia aduce acuzații grave la adresa medicului estetician
19:26 - Victor Negrescu solicită intervenția UE după incidentul cu drona rusească din România: „Protejarea cetățenilor europeni nu poate fi fragmentată”
18:57 - Anders Fogh Rasmussen: Marea Britanie și Franța ar trebui să conducă o nouă „NATO europeană”, fără ajutor din partea SUA
18:19 - Gabriel Oprea, președintele UMPMV, de Ziua Justiției Militare: „Are un rol deosebit în progresul României”
18:01 - Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 26 aprilie – 2 mai 2026: energie uriașă, schimbări neașteptate și mesaje karmice pentru zodii (VIDEO)
16:20 - Panică la piscina unui centru medical din Eforie Nord. 15 persoane s-ar fi intoxicat cu clor, iar două au ajuns la spital
15:47 - Nicușor Dan, după drona căzută la Galați: „Cetățenii trebuie să fie în siguranță. Condamn ferm comportamentul Rusiei”
15:17 - Dominic Fritz, după drona căzută la Galați: „Cei care nu pot rosti cuvântul ‘Rusia’ și ‘agresor’ în aceeași propoziție nu sunt patrioți”