România subvenționează culturile de roșii, dar în același timp a ajuns și cel mai mare importator de roșii turcești. Producătorii români ies în pierdere, în ciuda celor 3.000 de euro primiți de la stat.
Daniel Dumitru cultivă roșii pe o suprafață de 2.500 de metri pătrați. El este unul dintre cei 22.000 de producători înscriși în programul Tomata, dar nu prea culege roadele ajutorului, scrie observatornews.
„La sfârşitul lunii mai începem să ieşim cu producţia. Cam din perioada aia, ei nu trebuie să mai vină cu importuri, că avem noi destulă marfă ca să mănânce tot poporul”, a spus Daniel Dumitru, producător.
Dar, concurența din Turcia le pune piedici agricultorilor români.
România a importat în primele șase luni ale anului roșii din Turcia de 60 de milioane de dolari.
„Normal statul ar trebui să îşi ia măsuri de precauţie, când pierzi producţia autohtonă să mai oprească un pic importurile”, a spus Florin Ciocan, producător.
România este cel mai mare importator de roșii turcești, arată cele mai recente date. Apoi urmează Ucraina cu importuri de 51 de milioane de dolari, Polonia și Germania.
„Şi cu programul Tomata e greşit făcut. Trebuia să îl facă pe tot parcursul anului. Peste o lună să vedeţi că se termină şi o să fie preţul iarăşi ridicat”, a mărturisit Daniel Dumitru, producător.
Antalya este raiul solariilor și aduce miliarde de dolari la bugetul țării.
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat că anul acesta ar putea fi deschise centre de colectare a legumelor direct de la producători, în Olt, Dolj, Teleorman, Galați și Buzău.