Patru români au fost arestați în Franța. Aceștia sunt suspectați de manipularea terminalelor de plată de la o benzinărie din Vitry-sur-Seine pentru a recupera informațiile bancare ale clienților. Este posibil ca alte benzinării să fi fost vizate, potrivit leparisien.
În timp ce clienții acestei benzinării din Vitry-sur-Seine (Val-de-Marne) își introduceau codurile PIN pe terminalul de plată, informațiile transmise de cardurile lor bancare erau trimise direct în Spania. Aceste informații au fost apoi folosite de escrocii din Barcelona și Madrid pentru a retrage bani.
Anchetatorii Brigăzii de Antifraudă în Plăți (BFMP) a poliției judiciare franceze au pus capăt acestei scheme vineri, 13 iunie. Ofițerii au arestat patru persoane suspectate de implicare în această escrocherie.
Cu trei zile mai devreme, oficialii BFMP au fost alertați de serviciile grupului de interese economice Carte Bancaire cu privire la activități suspecte la terminalele acestei benzinării din Val-de-Marne. Aceștia au detectat rapid instalarea unui „shimmer”, un mic dispozitiv integrat în terminal care captează informațiile transmise între cardurile bancare ale utilizatorilor și EFT.
Datorită acestei instalări, complicii au putut recupera aceste informații în timp real și, simultan, să retragă bani de la bancomatele din Spania, mai întâi din Barcelona, apoi din Madrid.
Ancheta a instituit rapid supraveghere pentru a urmări rețeaua. Autoritățile au reușit să identifice patru persoane pe care le-au arestat vineri în Paray-Vieille-Poste, în Essonne. Apoi au efectuat percheziții la domiciliile și mașinile suspecților. Iar perchezițiile s-au dovedit fructuoase. Au găsit echipamente de etanșare și puțin sub 9.000 de euro în numerar.
Parchetul din Paris a raportat că cei patru suspecți au fost puși sub acuzare duminică și arestați preventiv. Este vorba de patru bărbați români, cu vârste cuprinse între 43 și 56 de ani.
Potrivit parchetului, este posibil ca această benzinărie să nu fi fost singura țintă a acestei mici echipe. „Ancheta a relevat că infractorii ambulanți instalau dispozitive de tip „shimming” pe cititoarele de carduri bancare, în special la pompele de benzină. Acest dispozitiv le-a permis să capteze datele cardurilor bancare în timp real și să le folosească pentru a retrage bani în alte locații, în special în Spania.” »
Deocamdată, este imposibil să se știe câți clienți ai acestei benzinării din Vitry au fost afectați și nici amploarea escrocheriei. Întrucât echipa era mobilă, este posibil ca alte benzinării și bancomate din Franța să fi fost echipate cu aceleași dispozitive. Pagubele sunt în prezent evaluate, potrivit unei surse polițienești.