Schimbare pentru coasigurați de la 1 august. Ce trebuie declarat la ANAF pentru CASS

Schimbare  pentru coasigurați de la 1 august. Ce trebuie declarat la ANAF pentru CASS
Sursa foto simbol: Freepik

Românii care își asigurau în sistemul public de sănătate soțul, soția sau părinții fără venituri vor fi nevoiți să respecte reguli noi. Schimbarea vine de la 1 august, conform Adevărul.

Ce trebuie să știi

Persoanele coasigurate nu vor mai beneficia automat de calitatea de asigurat în baza contribuției plătite de un membru al familiei. Acestea vor fi nevoie să urmeze o procedură ori, în unele cazuri, să plătească contribuții suplimentare.

„Coasigurații sunt membri de familie fără venituri proprii (în special soț/soție, părinți), care beneficiază de servicii medicale prin intermediul persoanei care îi are în întreținere și îi declară ca atare. Până acum, nu era necesară o plată separată pentru aceștia. Copiii nu sunt coasigurati intrucat ei fiind asigurati direct prin efectul legii, deci nu sunt afectați de această modificare”, a declarat Cătălina Mocanu, consultant fiscal,  pentru Adevărul.

Conform noilor reglementări fiscale, începând din august 2025, fiecare coasigurat va trebui să fie acoperit printr-o contribuție anuală la sănătate (CASS).

De asemenea, cei care îi au în întreținere trebuie să depună o declarație la ANAF prin care exercita optiunea de a fi asigurat și să achite suma anuală corespunzătoare.

Contribuția la sănătate este stabilită la 2.340 lei/an pentru fiecare coasigurat, echivalentul a 10% din 12 salarii minime brute pe economie.

Ce trebuie să faci

  • Descarcă formularul 212 (Declarația unică) de pe site-ul ANAF
  • Bifează secțiunea corespunzătoare CASS
  • Specifică faptul că plata este pentru o persoană fără venituri proprii (coasigurat)
  • Menționează suma de plată: 2.430 lei
  • Depune declarația online, prin Spațiul Privat Virtual (SPV) sau fizic, la ghișeul ANAF de care aparții

Declarația trebuie depusă cât mai curând, începând cu luna august 2025, pentru ca persoana coasigurată să beneficieze de servicii medicale fără întrerupere.

Plata contribuției se va face în două tranșe pentru situația coasiguraților:

  • 25% din contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată, la data depunerii declarației prin care se exercită opțiunea
  • 75% din contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată, până la data de 25 mai inclusiv a anului următor celui în care s-a exercitat opţiunea

De menționat este că forma finală a modificării legislative încă nu este publicată în Monitorul Oficial.