Victor Ponta s-a prezentat vineri dimineață la Secția 6 de Poliție din București pentru a da cu subsemnatul în cadrul măsurii controlului judiciar, informează B1 TV.
Acesta nu a stat mai mult de cinci minute și a plecat imediat la Înalta Curte de Casație și Justiție, acolo unde urmează să fie audiat în dosarul Turceni-Rovinari.
Ponta s-a prezentat vineri la secția de poliție pentru controlul judiciar
#DIRECT_ONE_h5snug#
Ponta este plasat sub control judiciar în dosarul în care este acuzat de procurorii DNA că a primit 220.000 de euro mită de la Sebastian Ghiță, pentru a-l aduce în România pe fostul premier britanic Tony Blair. Ponta ar fi avut de câștigat la capitolul imagine de pe urma venirii acestuia, iar Sebastian Ghiță a fost trecut, în schimb, pe un loc eligibil pe listele PSD.
Astfel, fostul premier este acuzat în acest dosar de complicitate la spălare de bani și de folosirea influenței.