PARANOIA în PSD? "Tensiunile din partid, cauzate de…" Ce lider important se pronunță

PARANOIA în PSD? "Tensiunile din partid, cauzate de..." Ce lider important se pronunță

Un nou lider PSD intervine în scandalul momentului, generat de conflictul intern dintre Liviu Dragnea și Mihai Tudose.

Preşedintele PSD Alba, deputatul Ioan Dîrzu, a declarat, duminică, pentru News.ro, că în PSD şi la nivelul Guvernului nu sunt disfuncţionalităţi de funcționare, ci mai degrabă "orgolii” care speră că vor fi stinse foarte repede după ședința Comitetului Executiv Naţional (CEx) de luni.

El a precizat că era obligatorie convocarea de urgenţă a unui CEx care să tranşeze tensiunile apărute la vârful partidului.

Ioan Dîrzu a punctat că nu susţine ideea unei schimbări a Guvernului, iar cauza tensiunilor din PSD ar veni de fapt din exterior, lăsând să se înţeleagă că în spatele acestora ar putea fi nimeni altul decât preşedintele Klaus Iohannis.

"Cauza? Este foarte limpede că anul viitor se apropie un tur de alegeri foarte important, este clar că nu îi convine preşedintelui ca un partid aşa puternic cum este PSD-ul să fie undeva la 45 – 46%. Este foarte clar că se încearcă cumva, probabil din afară sau dinăuntru, destabilizarea partidului. Este un lucru care eu spun că nu va reuşi (…) Aceste disensiuni sunt întreţinute din afara partidului, poate şi din afara ţării. Acum se încearcă destabilizarea partidului din interior. Eu zic că totul se tranşa elegant şi frumos şi se va merge pe unitate”, a spus Ioan Dîrzu.