Liviu Dragnea şi Viorica Dăncilă, discuţii importante înainte de CEx-ul PSD în care se decide viitorul lui Tudorel Toader

Liviu Dragnea şi Viorica Dăncilă, discuţii importante înainte de CEx-ul PSD în care se decide viitorul lui Tudorel Toader
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Viorica Dăncilă a intrat în biroul lui Liviu Dragnea de la Camera Deputaţilor cu aproximativ jumătate de oră înainte de începerea şedinţei de Comitet Executiv în care se va discuta despre posibila remaniere din Guvern a ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, ca urmare a refuzului acestuia de a adopta ordonanţă de urgenţă pe codurile penale.

La intrarea în biroul lui Dragnea, Viorica Dăncilă a refuzat să facă declaraţii, arătând că va vorbi abia după şedinţa Comitetului Executiv.

În urma CEx-ului de miercuri, liderii PSD ar putea decide retragerea sprijinului politic pentru Tudorel Toader, decizie ce ar forţa mâna premierului Viorica Dăncilă de a îl remania din Guvern. Tot miercuri, în Senat, va fi votată şi o moţiune simplă depusă de opoziţie împotriva ministrului Justiţiei.

Liviu Dragnea ar putea, de asemenea, să propună o reorganizare guvernamentală, lucru ce ar duce la un nou vot în Parlament asupra Guvernului, iar astfel preşedintele Klaus Iohannis va fi lipsit de arma blocării unor numiri.

În acest moment, majoritatea PSD-ALDE are 240 de parlamentari , număr suficient având în vedere că pentru a trece o reorganizare este nevoie de jumătate plus unu din numărul mandatelor , mai exact 233.