Pierre Moscovici unul din personajele-cheie în noua administraţie din Franţa și șeful de campanie al noului președinte francez nu este doar foarte familiarizat cu situația politică din România dar are și origini române.
Potrivit Adevărul, Moscovici, în vârstă de 54 de ani, este pe jumătate român, tatăl său fiind originar din Brăila.
Serge Moscovici, profesor de psihologie socială, s-a născut la Brăila într-o familie de evrei în 1925 şi a fost membru în ilegalitate al Partidului Comunist Român. El a plecat din România în Franţa în 1948.
Pierre Moscovici cunoaşte foarte bine România, fiind chiar raportor al Parlamentului European pentru aderarea României la Uniunea Europeană înainte de 2007.
„Am fost raportor al Parlamentului European pentru România, dar am fost un raportor lucid. Am crezut întotdeauna şi cred şi acum că aderarea României a fost interesantă pentru România şi interesantă pentru Europa. Ceea ce nu înseamnă că România nu vrea să devină un stat membru exemplar. Prietenii mei români ştiu că mai sunt lucruri de făcut şi că trebuie să le facă”, a declarat Pierre Moscovici.
Fost Ministru pentru Afaceri Europene în guvernul Lionel Jospin și fost vicepreşedinte al Parlamentului European, Moscovici este citat de presa franceză drept posibil viitor prim-ministru al Franței.