Un deputat moldovean confirmă că oligarhul Vladimir Plahotniuc se află în Statele Unite ale Americii

Un deputat moldovean confirmă că oligarhul Vladimir Plahotniuc se află în Statele Unite ale Americii
Foto: Vlad Plahotniuc / Facebook

Oligarhul Vladimir Plahotniuc se află în Statele Unite ale Americii, potrivit deputatului Partidului Democrat din Moldova Andrian Candu, fost președinte al Parlamentului.

În ceea ce privește declarația făcută de Secretarul de Stat al SUA, potrivit căreia Plahotniuc nu mai are drept la viză de intrare pe teritoriul Statelor Unite, Candu a precizat că ea este una politică și nu are efecte juridice.

„Are efect dacă vrei să intri, dar dumnealui deja este acolo. Nu are efect pe chestiuni legate de patrimoniu, de familie, de securitate. Deci, este mai mult o declarație politică făcută ca răspuns la nenumărate solicitări a Guvernului pe atunci al Maiei Sandu sau ai factorilor de decizie”, a declarat Candu în cadrul emisiunii „Punctul pe azi” de la TVR Moldova.

Secretarului de Stat Michael Pompeo a remis în ianuarie o declarație în care se spunea că fostul oficial moldovean Vladimir Plahotniuc a fost desemnat public pentru implicare în acte semnificative de corupție și are stabilită interdicția de a obține vize de intrare în SUA. Alături de Vlad Palhotniuc are interdicția de a intra în SUA soția acestuia Oxana Childescu, fiul său Timofei Plahotniuc și copilul său minor.