Pelerinajul de la Mănăstirea Nicula din Cluj se desfăşoară anul acesta cu multe restricţii, informează B1 TV. Câteva mii de credincioşi au luat cu asalt pajiştea din apropierea lăcaşului de cult, în aşteptarea prăznuirii Adormirii Maicii Domnului. La Mănăstirea Curtea de Argeș, credincioșii s-au împins cu jandarmii, ca să intre la slujbă.
Credincioșii și-au instalat în cursul zilei corturile pe pajiștea din fața Mănăstirii. Hramul de anul acesta se va sărbători în condiții speciale: toată lumea poartă mască şi trebuie să păstreze dinstanţa socială.
Tocmai pentru ca toată lumea să fie în siguranţă, dealul mănăstirii a fost împărțit în două. În partea de jos, oamenii și-au așezat păturile. Au fost puse garduri despărțitoare, iar corturile au voie să fie amplasate doar în partea de sus, între copaci.
„Este o organizare bună, lumea e civilizată și este o interiorizare remarcabilă pe care o constat. E un moment de bucurie”, a spus unul dintre credincioșii prezenți.
300 de polițiști și jandarmi vor fi prezenți la mănăstire pe toată perioada procesiuniii. Comitetul pentru Situații de Urgență din Cluj a decis că pelerinajul se va încheia fără masa tradițională cu sarmale, care era oferită, de obicei, la finalul slujbei.
Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.
Vineri seară a avut loc momentul cel mai aşteptat al săptămânii. Icoana făcătoare de minuni a fost scoasă din biserică, însă enoriașii nu mai au voie să o sărute, la fel ca în anii trecuţi.
Icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Nicula a devenit cunoscută în 1699, atunci când, potrivit preoților, a plâns.
„Din momentul plângerii icoanei au început să se facă pelerinaj la icoană, să vadă cum plânge icoana Maicii Domnului. Și au început multe vindecări: oameni bolnavi și plecau efectiv sănătoși. Și consemnată în istoria mănăstorii cunoaștem multe cazuri: cancer, leucemie, naștere, oameni care medical vorbind nu putea să aibă copii”, a susținut părintele Pantelimon, reprezentant al Mănăstirii Nicula, citat de Digi24.
La Mănăstirea Curtea de Argeș, credincioșii s-au împins cu jandarmii, ca să intre la slujbă, notează Digi24.
Regulile de protecție sanitară au făcut ca pe cei 3.000 de metri pătrați din fața noii biserici regale să poată intra un număr limitat de enoriași.
„O dată dacă mai dai masca aia jos, te dau afară! Eu ți-am spus, te-am avertizat”, i-a spus un jandarm supărat unui enoriaș.
Creștinii ortodocși și catolici prăznuiesc astăzi, 15 august, Adormirea Maicii Domnului, numită în popor și Uspenia sau Sfânta Maria Mare.
Sărbătoarea de azi mai este considerată şi hotarul dintre vară şi toamnă, mai multe tradiţii, obiceiuri şi superstiţii fiind legate de această zi.
Din 15 august se deschide şi sezonul nunţilor, acesta ţinând până la intrarea în postul Crăciunului.