Bacul şi perlele. În fiecare an, creativitatea absolvenţilor de clasa a XII-a nu are concurenţă în materie de gafe lingvistice. Nici sesiunea a doua a examenului de Bacalaureat nu face excepţie. Astfel, în 2012, Eminescu, Lucian Blaga şi Moromeţii au reprezentat sursa lor de inspiraţie.
„N-avea niciun motiv să pună cratimă, dar i-a fost lene să scrie corect”, aşa a motivat unul dintre elevi de ce Mihai Eminescu a folosit cratima într-o propoziţie. La cel de-al doilea subiect însă pauză.
„Eu din ce a zis Blaga n-am înțeles nimic. O să mai scriu o bucată de comentariu din Moromeții în loc”, la fel de sincer a fost şi un alt coleg de-al său, de data aceasta la subiectul al treilea, relatează Adevărul.
„Ilie Moromete îi lua la mișto pe toți pentru că se credea superior din naștere. N-a avut nevoie de multă școală și de aceea e idolul meu”, „Cele patru elemente de structură de la Moromeţii sunt cele patru volume. E un roman-fluviu şi n-a încăput într-o singură carte”, sunt alte idei ale elevilor.
Nici Baltagul lui Mihail Sadoveanu n-a scăpat de interpretările elevilor „eminenţi”. Profesorii au rămas uimiţi când au citit care este viziunea despre lume a personajului principal.
„Victoria era, de fapt, o ţărancă fără viziune despre lume. Dar nu putea să stea liniştită pentru că calul Bator nu oferea iubire şi mângâieri, la fel ca soţul ei”,„Baltagul este un fel de topor folosit şi în zilele noastre pentru comiterea crimelor. După acest topor a plecat Victoria Lipan, probabil că avea nevoie de el pentru muncile câmpului sau ca să taie lemne”, au mai scris elevii.
Sesiunea a doua a Bacalaureatului continuă cu proba obligatorie a profilului şi se va încheia vineri cu cea la alegere