Ceaţa continuă să îngreuneze traficul aerian. Miercuri au fost anunţate întârzieri pentru şase curse interne şi externe de pe Aeroportul Internaţional din Cluj-Napoca. Din această cauză, ambasadorul Marii Britanii, care trebuia să ajungă de la Bucureşti la Cluj cu o cursă Tarom, şi-a anulat vizita.
Este a patra zi în care traficul aerian pe Aeroportul Internaţional din Cluj-Napoca a fost afectat de ceaţă. În total, aproximativ 30 de curse aeriene au fost anulate, întârziate sau redirecţionate spre alte aeroporturi şi sute de pasageri au stat ore în şir în aeroport.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis miercuri dimineaţă două avertizări nowcasting referitoare la ceaţă pentru judeţul Cluj şi zona de câmpie a judeţelor Alba, Mureş şi Harghita.