Clubul Kulturhaus ar urma să fie închis timp de trei luni, măsura fiind dispusă de Garda Financiară în urma unui control făcut joi noapte, când comisarii au constatat că localul nu emitea bon fiscal şi vindea băuturi alcoolice fără banderole fiscale.
Încălcarea obligativităţile legale de utilizare a caselor de marcat electronice fiscale, precum şi comercializarea de băuturi alcoolice fără banderole fiscale, Comisari din cadrul Comisariatului General au recurs la închiderea activității clubului pentru o perioadă de trei luni, scrie Mediafax.
Însă, reprezentanții clubului au contestat în instanță decizia corpului de control, iar clubul va rămâne deschis până la soluționarea cazului. Aceștia neagă acuzațiile aduse de Garda Financiară, spunând că neregulile constatate de comisari se reduc la faptul că la două case de marcat din local au fost găsite în plus sumele de 8 şi, respectiv, 22 de lei.