Președintele Traian Băsescu a declarat, luni, la întâlnirea cu delegația FMI, că aplicare unor măsuri de austeritate, în acest moment, precum plata arieratelor ar putea duce la ratarea creșterii PIB-ului, conform Agerpres.
„Știu că mai sunt multe alte domenii care ar trebui acoperite, dar, în contextul în care ne aflăm, noi considerăm că principalul obiectiv este să menținem tendință creșterii economice și în următoarea lună, pentru că dacă vom continua să aplicăm măsuri de austeritate, spre exemplu, plata arieratelor acum și vom diminua resursele pentru investiții vom rata creșterea PIB-ului„, a declarat șeful statului.
Acesta a criticat reforma sanitară spunând că nu pot fi irosite resurse importante într-un sistem ce nu poate fi reformat.
„Nu putem continua să irosim toate resursele într-un sistem care refuză o reformă reală și un management curat al resurselor. Lipsa reformelor în sistemul sanitar este arătată de situația financiară, nu numai lipsa resurselor, dar este clar că doar o aparentă reformă a sistemului nu mai poate funcționa. OK, am închis câteva spitale, dar sistemul nu este reformat și aici trebuie să punem cheltuielile sub control, într-un mod real„, a spus președintele.
De cealaltă parte, șeful delegației FMI în România, Jeffrey Franks, a declarat că țintele stabilite pentru acordul de tip stand-by au fost atinse.
„În zona structurală, există domenii unde trebuie să continuăm eforturile. Ați menționat unul, în zona asistenței medicale, dar, repet, vedem ceva mișcare în zonele-cheie și cred că ne vom întoarce cu un raport bun la Washington pentru următoarea analiza a board-ului, dar desigur că trebuie să lucrăm împreuna la rectificarea bugetară din 2011, la bugetul din 2012 și la zona structurală, în general„, a declarat Franks.