Accidentele se țin lanț în țară: O mașină a rupt o țeavă de gaze în Cluj, iar la Constanța două tinere au fost rănite pe trecerea de pietoni

Accidentele se țin lanț în țară: O mașină a rupt o țeavă de gaze în Cluj, iar la Constanța două tinere au fost rănite pe trecerea de pietoni
Foto: opiniatimisoarei.ro

Pericol de explozie în judeţul Cluj, după ce o maşină a rupt o ţeavă de gaze. S-a întâmplat miercuri seară, în municipiul Gherla, informează B1 TV.

Șoferul maşinii a pierdut controlul volanului, a intrat pe contrasens şi a lovit o țeavă de gaz, pe care a rupt-o. Nu a fost nimeni rănit, însă era pericol mare de explozie din cauza scurgerilor mari de gaze. La fața locului, a ajuns un echipaj de pompieri, iar, apoi, o echipă de intervenție a companiei de gaz.

Și la Constanţa a fost o noapte agitată. Două tinere au fost rănite, din care una se află în stare gravă, la spital, chiar pe trecerea de pietoni. Accidentul rutier a avut loc pe bulevardul Mamaia. Ambele tinere au 20 de ani şi se pare că sunt surori.

Una dintre fete a fost lovită în plin și a fost transportată de urgență la spital de un echipaj SMURD. Doctorii spun că ea a suferit multiple traumatisme, în special în partea inferioară a corpului și în zona capului. Starea acesteia este gravă.

Cea de-a doua tânără a fost lovită, ușor, în zona picioarelor și a fost dusă la spital pentru investigații amănunțite. Ea a ajuns la medici în stare de șoc.

Șoferul vinovat, un tânăr de 25 de ani, a fost testat cu etilotestul, dar nu consumase alcool. Conform declarațiilor acestuia, se pare că avea o viteză de aproximativ 70 de kilometri pe oră. El susține că a frânat, dar fără succes.