Cătălin Nicolae Ceort, la data faptei procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare pentru luare de mită.
Fostul procuror a cerut 260 de mii de euro de la un om de afaceri în schimbul adoptării unei soluţii favorabile, informează Hotnews.
Decizia nu este definitivă.
De asemnea, în același dosar, Victor Ignat, la data faptei avocat suspendat în cadrul Baroului Bucureşti, a primit o condamnare de 3 ani de închisoare cu suspendare pentru complicitate la luare de mită şi obligat la muncă în folosul comunităţii pe o durată de 60 de zile în cadrul Primăriei Voluntari sau în cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Ilfov, decizia nefiind definitivă.