A fost aglomeraţie mare în weekend în Centrul Vechi al Capitalei. Mii de tineri au luat cu asalt terasele şi străduţele din centrul Bucureştiului. Pe lângă cei dornici de distracţie, în Centrul Vechi au fost prezenţi şi poliţişti, pompieri, inspectori de la protecţia muncii şi Direcţia Sanitar-Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor, care au declanşat cea mai mare acţiune de control din Capitală de la începutul pandemiei de Covid-19. Din cauza neregulilor descoperite de autorități, regulile din Centrul Vechi s-ar putea schimba.
Echipele mixte de control au verificat localurile din cea mai fierbinte zonă a Bucureştiului şi au dat 57 de amenzi, în valoare de peste 210.000 de lei. Au fost găsite alimente alterate care erau scoase la vânzare sau marfă la negru.
Deşi străzile au fost pline de patrule de poliţie, tinerii nu s-au arătat intimidați. Aproape nimeni nu a purtat mască. Despre distanţare socială nici nu se poate pune problema având în vedere că pe anumite străzi nu aveai loc să arunci un ac.
Poliția Capitalei a transmis că s-au dat amenzi totale de 3.500 lei pentru încălcarea prevederilor Legii- 55/2020, respectiv celor care nu poartă mască și nu respectă distanțarea socială.
Pe fondul creşterii numărului de cazuri de coronavirus, autorităţile spun că vor continua controalele în toate zonele aglomerate. Mai mult, distracția fără nicio măsură de protecție împotriva noului virus ar putea duce inclusiv laînchiderea cluburilordupă ora 22:00. Este avertismentul premierului Ludovic Orban.
”Sunt terase de fiţe, terase unde nu se respectă regulile şi unde nici măcar personalul angajat nu respectă regulile, iar multor dintre patronii de terase nici măcar nu le trece prin cap să facă cel mai mic demers de a asigura respectarea regulilor. (…) Avem informații clare că sunt restaurante în spații închise care, fructificând reglementarea conform căreia se permite organizarea de evenimente private în spații închise cu până la 20 de persoane, de fapt au deschis și servesc clienții în interior”, a mai spusLudovic Orban.
Prim-ministrul României a mai atras atenția că există și alte ”zone și activități” unde au loc încălcări grave ale regulilor de protecție stabilite de autorități în contextul epidemiei decoronavirusși a solicitat instituțiilor abilitate să intensifice controalele pentru a se asigura că normele instituite de autorități sunt respectate. Oban cerut astfel controale în supermarketuri, în piețe, la metrou și în transportul feroviar, restaurante și benzinării, precum și la locurile de joacă pentru copii.
„În ceea ce privește activitățile care trebuie controlate cu prioritate: în ceea ce privește comerțul, solicit orientarea controalelor în supermarketuri, în piețe, cu precădere în piețele închise sau semiînchise. De asemenea, va trebui să controlăm și târguri, bâlciuri, chiar dacă se organizează în aer liber va trebui să asigurăm respectarea regulilor”, a cerutLudovic Orbanîn cadrul uneivideoconferințecu prefecții și șefii structurilor Ministerului Afacerilor Interne.
Acesta este recordul negativ, înregistrat sâmbătă, în România.
Potrivit datelor transmiseduminicăde autorități, în 24 de ore au fost confirmate, 456 de cazuri noi deCOVID-19, ducând bilanțul total al îmbolnăvirilor confirmate la 32.535, la 847.586 de teste prelucrate la nivel național. Din numărul de persoane confirmate cu infecție cucoronavirus,23.387 au fost externate -dintre care 21.545 vindecateși 1.842 asimptomatice, externatela 10 zile după depistare -1.884 au murit, iar alte 243 sunt internate în secțiile de terapie intensivă din țară.
În acest context, premierul Ludovic Orbana declarat, în studioul B1 TV, că obiectivul Guvernului este să nu mai instituie nicio restricție și să continue cu măsurile de relaxare, însă pentru ca acest lucru să fie posibil, este necesar ca cetățenii să respecte regulile de protecție sanitară. Acest lucru este valabil ;i in cazul noilor reguli din Centrul Vechi al capitalei.
„Repet la fiecare ieșire publică, nu vrem să mai introducem nicio restricție. Nu vrem să mai luăm nicio măsură care să afecteze economia. Dimpotrivă, am pus la punct un plan pentru relansarea economică, pentru că nu vrem ca oamenii să fie afectați să își piardă locurile de muncă, să le scadă veniturile. Dimpotrivă, ne dorim să revenim cât mai repede la o economie care să funcționeze cât mai aproape de normal”, a declarat Ludovic Orban.