Incident revoltător la Spitalul Municipal din Dej. Un bărbat de 65 de ani a fost lăsat să aştepte timp de trei ore în faţa Centrului de Primiri Urgenţe a unităţii medicale deşi fusese adus acolo cu ambulanţa. Omul acuza probleme respiratorii, pe fondul unor afecţiuni cardiace mai vechi.
Pacientul în vârstă de 65 de ani a cerut ajutorul celor de la Ambulanţă pentru că nu mai putea respira. Omul a fost dus la Spitalul Municipal Dej. Însă medicii de la Centrul de Primiri Urgenţă nici nu s-au uitat măcar la el. Fiul bărbatului susţine că acesta a fost lăsat să aştepte nu mai puţin de 3 ore până să fie consultat.
”La 03:45 am făcut apelul la ambulanță, la 04:00 a venit ambulanța și de la 04:00 până la 07:00 am fost ținut pe bancă. N-am primit nicio explicație. După o oră a ieșit doctorița și a întrebat-o tata pe doamna, m-ați adus să stau aici pe scaun? Și zice puteți sta aici mult și bine. Au spus că a fost plin. S-a schimbat tura și nu a avut cum să-l ia”, povestește fiul pacientului.
Medicii susţin că nu l-au consulat pe bărbat deoarece cazul său nu reprezenta o urgenţă. În cele din urmă omul a fost internat. Pacienţii spun că astfel de situaţii sunt frecvente la Spitalul Municipal Dej. Un alt bolnav s-a plâns că a fost lăsat să aştepte patru ore şi juămtate în faţa aceluiaşi centru de primiri urgenţe.