Din 5 iunie, numai pe B1 TV, “România câştigă!” cu tinerii săi

B1 lansează, pe 5 iunie, de la ora 16.00, un spectacol grandios de televiziune, „România câştigă!”, competiţie la care vor participa elevii de liceu din Bucureşti care au talent la interpretare muzicală şi dans.

La fel ca celebrul “American Idol” din SUA, şi cel mai nou show al postului B1 îşi propune să descopere talente, cărora să le ofere şansa de a-şi construi o carieră artistică de succes.

Actorul Ovidiu Cuncea şi co-prezentatoarea sa, frumoasa liceană Timea Domokoş (şi model când timpul îi permite), vor fi gazdele acestei competiţii inedite, care cuprinde multe momente artistice deosebite, poveşti emoţionante, dar şi reportaje, ştiri, interviuri din lumea tinerilor, realizate de elevii jurnalişti din cadrul redacţiilor şcolare ale liceelor.

Fiecare sector din Bucureşti participă, în fiecare duminică, timp de şase săptămâni, la un concurs unic, în cadrul căruia există două probe obligatorii. În calificări, patru săptămâni, concurenţii trebuie să îşi demonstreze talentul la interpretare muzicală şi la dans. La finalul fiecărei ediţii de calificări vor fi aleşi doi câştigători la categoria dans şi doi la interpretare vocală.

Penultima ediţie reprezintă finala la categoria dans, iar ultima, finala la interpretare vocală. La marea finală, se vor întrece cei opt semifinalişti dansatori şi cei opt semifinalişti interpreţi.

Un juriu alcătuit din personalităţi ale domeniului artistic va face evaluarea concurenţilor, iar telespectatorii vor alege, prin sms, câştigătorul preferat, alături de cel al juriului (pentru fiecare categorie în parte, dans şi interpretare).

Premiile oferite sunt în valoare totală de 40.000 lei, plus tabere la mare şi un contract de promovare asigurat de Sony Music câştigătorului pe segmentul muzică uşoară.

Producţia este o iniţiativă a Centrului de Proiecte şi Programe Educaţionale şi Sportive pentru Copii şi Tineret din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti.

Ovidiu Cuncea: “Când copiii mei erau mici, am făcut o emisiune cu copii mici. Acum sunt adolescenţi şi încerc să fac o emisiune pentru ei, cei mai fideli telepectatori ai mei. “România câştigă!”, pentru că este cu şi despre tineri, mă menţine în formă, mă conectează la realitate, la tinereţe.

Timea Domokoş: „Mă bucur mult că pot face în continuare ceva bun şi frumos pentru colegii mei, având în vedere că tocmai termin clasa a XII-a!

Ultima oră
23:37 - Câți bani din PNRR a pierdut, de fapt, România. Oana Gheorghiu a publicat cronologia deciziilor: „Cei responsabili încearcă astăzi să își acopere incompetența”
23:15 - Tribunalul București a sesizat CCR în cazul CASS pentru pensiile mai mari de 3.000 de lei. Cine ar putea recupera banii
23:06 - STB taie 800 de posturi și angajează avocați pentru concedieri. Unde poate duce planul de restructurare pregătit de STB
22:45 - România a spart gheața după 26 de ani! Medalie mondială pentru echipa feminină de tenis de masă
22:27 - Donald Trump anunță trei zile de armistițiu între Rusia și Ucraina. Cum poate schimba acest acord cursul războiului
22:25 - Anunț de la Washington: Cine este oficialul care vine la București săptămâna viitoare, în locul lui Trump, la Summitul B9 (FOTO)
21:51 - Ludovic Orban: „Poate n-ar fi rău pentru România, să vadă românii un guvern PSD-AUR, să se mai dezumfle un pic balonul ăsta de ficțiune”. Ce a spus despre Bolojan (VIDEO)
21:34 - Fostul premier contestă strategia lui Nicușor Dan în negocierile pentru noul Guvern. „Nu trebuie excluse anticipate” (VIDEO)
21:16 - Ludovic Orban: ‘Sunt unii de la PSD care vorbesc să facă listă comună cu AUR la viitoarele alegeri’. Ce a spus despre o eventuală suspendare a lui Nicușor Dan (VIDEO)
20:50 - Ludovic Orban critică întârzierile din negocierile pentru noul Executiv: „Nicușor Dan vrea să refacă coaliția, numai că nu înțelege care e realitatea” (VIDEO)