Ioan Lazăr, fost manager al Spitalului Județean Piatra Neamț, trimis în judecată de DNA într-un nou dosar. Ancheta vizează contractul pentru reabilitarea și modernizarea secției de pediatrie

Ioan Lazăr, fost manager al Spitalului Județean Piatra Neamț, trimis în judecată de DNA într-un nou dosar. Ancheta vizează contractul pentru reabilitarea și modernizarea secției de pediatrie
Foto: Inquam Photos / Alexandru Busca

Ioan Lăzar, manager al Spitalului Județean de Urgență Piatra Neamț între 2012 și 2016, a fost trimis în judecată de DNA într-un nou dosar, de această dată pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu. Ancheta vizează fapte din 2015 și se referă la contractul pentru reabilitarea și modernizarea secției de pediatrie.

Alături de el a fost trimisă în judecată și Oana-Dana Murariu, la data faptelor șef al Serviciului de achiziții din cadrul SJU Piatra Neamț.

Ioan Lazăr mai fusese trimis în judecată în alte două dosare, în 2018 și 2020. Primul se referea la achiziționarea la unui tomograf supraevaluat, în timp ce al doilea era despre achiziții supraevaluate la blocul operator. În primul fusese inculpată și Oana-Dana Murariu.

DNA l-a trimis în judecată pe Ioan Lazăr, fost manager la SJU Piatra Neamț, într-un nou dosar

DNA Bacău a anunțat că a dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a inculpaților Ioan Lăzar și Oana-Dana Murariu, la data faptelor manager al Spitalului Județean de Urgență Piatra Neamţ, respectiv şef al Serviciului de achiziţii din cadrul aceleiași unități medicale, pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit.

Totodată, a mai fost trimisă în judecată o persoană fizică, la data faptelor administrator al unei societăți comerciale, pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit.

În 2015, potrivit procurorilor anticorupție, Ioan Lăzar și Oana Murariu și-ar fi încălcat atribuțiile de serviciu  prevăzute de lege în legătură cu desfășurarea unei proceduri de achiziție publică  ce a vizat „Reabilitarea și modernizarea secției pediatrie din cadrul SJU Piatra Neamț”. Contractul respectiv a fost atribuit unei asocieri de firme din care făcea parte și societatea omului de afaceri, inculpat în prezenta cauză, explică magistrații.

„Concret, inculpatul Lazăr Ioan ar fi dispus întocmirea documentației premergătoare de avizare a lucrărilor de intervenție și organizarea procedurii de achiziție publică prin procedura cererii de oferte, după ce  omul de afaceri i-ar fi pus la dispoziție lista de dotări medicale și nemedicale și prețurile acestora. S-ar fi urmărit, pe de o parte, estimarea unei valori nejustificate a achiziției și, pe de altă parte, participarea la procedură a unui singur ofertant”, a adăugat DNA.

Cei doi ar fi întocmit și avizat nota justificativă prin care a fost stabilită valoarea estimată a contractului de achiziție publică la suma de 11.858.855 lei (fără TVA), cunoscând că estimarea supraevaluată a dotărilor medicale și nemedicale a fost realizată de omul de afaceri menționat mai sus (5.014.294 lei – echivalentul a 1.129.727 euro – care reprezenta aproximativ 42% din valoarea contractului).

În plus, Ioan Lazăr și Oana Murariu ar fi întocmit documentația de atribuire a contractului și răspunsurile la solicitările de clarificări formulate în privința specificațiilor tehnice în cursul procedurii, tot cu ajutorul omului de afaceri, pentru a restricționa accesul altor operatori economici la procedură.

Deși lucrările respective nu au fost finalizate nici până astăzi, echipamentele din contractul încheiat de SJU Piatra Neamț cu asocierea respectivă au fost livrate și achitate în perioada decembrie 2015 – decembrie 2017.

„Cu titlu de exemplu, unul dintre acele echipamente, un aparat Roentgen care nici măcar nu corespundea cu cel ofertat, livrat la data de 21 decembrie 2015, a stat un an în holul principal al spitalului și încă un an în clădirea centralei termice, ulterior fiind făcute demersuri pentru utilizarea acestuia în cadrul altei secții, începând cu data de 04 decembrie 2018”, mai spune DNA.

Prejudiciul cauzat spitalului a fost estimat la 2.531.421 de lei concomitent cu obținerea unui folos necuvenit în același cuantum pentru asocierea respectivă.

SJU Piatra Neamț spune că se constituie parte civilă în cauză.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Neamț cu propunere de a se menține măsurile asigurătorii dispuse în cauză, iar în cauză s-a dispus instituirea sechestrului asigurător asupra mai multor bunuri imobile ce aparțin inculpaților

„Menționăm că inculpații Lazăr Ioan, Murariu Oana – Dana și persoana fizică –om de afaceri au mai fost trimiși în judecată de procurorii anticorupție pentru săvârșirea unor infracțiuni similare (detalii pe www.pna.ro). Facem precizarea că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale și trimiterea rechizitoriului la instanță spre judecare, situație care nu poate să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție. Menționăm că prezentul comunicat a fost întocmit în conformitate cu art. 28 alin. 4 din Ghidul de bune practici privind relația sistemului judiciar cu mass media, aprobat prin Hotărârea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 197/2019”, a conchis DNA.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`