Elev din București, cercetat de FBI pentru acte de terorism. A păcălit mai multe minore din SUA

Elev din București, cercetat de FBI pentru acte de terorism. A păcălit mai multe minore din SUA
Sursa Foto: Flickr.com

Un elev de 17 ani din București este cercetat de autoritățile americane care au cerut arestarea și extrădarea acestuia pentru acte de terorism în SUA.

Tânărul făcea parte din organizații infracționale

FBI a demarat o anchetă internațională care vizează o „rețea globală de persoane”, din care fac parte și minori. Printre ei se află și un elev din București care este acuzat de conspirație în vederea comiterii de infracțiuni împotriva SUA și de acte de terorism în afara granițelor naționale. În plus, acesta ar fi făcut parte dintr-o grupare care avea ca scop distrugerea societății civilizate prin implicarea membrilor în acțiuni cu violență extremă, conform Libertatea.

Noii adepți ai grupării erau antrenați să tolereze violența extremă și să se uite la acele scene ca și când ar fi normale.

„Membrii acestor grupuri infracționale online, atât individual, cât și ca grup, vizează în mod metodic populațiile vulnerabile, minori, din Statele Unite și din întreaga lume, pentru a participa în acte de violență, exploatare sexuală și automutilare. Membrii urmăresc, de asemenea, să desensibilizeze tinerii față de violență, încălcând normele societale privind implicarea în acte de violență și normalizând posesia, producerea și distribuirea de materiale explicite privind abuzurile sexuale asupra copiilor și de materiale sângeroase pentru a-și corupe și pregăti victimele pentru viitoare acte de violență”, se arată în dosar.

Tinerii erau determinați să se automutileze, să se tatueze cu diferite însemne, să se filmize în timp ce abuzau animale, să creeze materiale video pornografice infantile. Prin aceste imagini erau ulterior șantajați dacă refuzau să îndeplinească următoarele ordine ale liderilor.

Elevul din București a intrat în grupare în septembrie 2023, când împlinise 15 ani și a rămas până în iunie 2024, când a devenit ținta autorităților române și americane. Majoritatea victimelor sale erau fete sub 18 ani pe care le-a ademenit prin metoda loverboy.

„În mai multe cazuri, le-a făcut pe victimele minore să creadă că se aflau în relații romantice, apoi le-a îndrumat, printre altele, să producă și să împărtășească conținut sexual explicit cu ele însele și să se angajeze în acte de violență, inclusiv autovătămare gravă și cruzime față de animale”, se menționează în dosar.

Dacă victimele refuzau să furnizeze materialele cerute de violență și cruzime, tânărul român se răzbuna. Acesta trimitea amenințări cu bomba către instituții din SUA sau alte țări europene și dădea vina pe victima care a refuzat să îndeplinească cerințele.

„Aceste amenințări au inclus cel puțin câteva sute de amenințări false cu bombă la adresa instituțiilor publice – inclusiv, printre altele, sinagogi și alte instituții evreiești, districte școlare, aeroporturi, spitale și clădiri guvernamentale situate în Statele Unite, inclusiv în New York și în aproape toate celelalte state din SUA, precum și în mai multe țări străine, inclusiv în Marea Britanie. După ce primeau amenințări false cu bombă, instituțiile publice erau frecvent evacuate sau închise temporar, provocând perturbări semnificative, panică și pierderi financiare”, conform sursei citate.

Autoritățile erau trimise pe piste false de informații în care aflau autorul și adresa acestuia. Forțele de ordine mergeau acasă la victimele băiatului român care nu înțelegeau de ce sunt acuzate.

Victime cărora li s-au înscenat atacurile teroriste

Două dintre victimele românului erau fete din New York și Oklahoma. Prima a refuzat comanda, drept pentru care românul a trimis mai multe amenințări cu bomba în instituții din comitatul Westchester, apoi a oferit adresa de IP a fetei pentru a fi contactată legat de actul de terorism pe care nu l-a făcut.

A doua fată a cedat amenințărilor și a trimis materialele cerute, printre care și fotografii nud, dar a refuzat să mai îndeplinească alte comenzi, drept pentru care a fost amenințată că pozele vor ajunge la școala unde învață.

Elevul român a fost audiat de autoritățile americane și și-a recunoscut faptele. A trimis peste 450 de amenințări cu bomba sau de atac armat în școli.

El și-a justificat faptele și spune că „avea anumite gânduri şi obsesii pe care nu le putea controla”. Acesta a intrat într-un program de consigliere alături de părinții săi și se află în continuare sub tratament.

Părinții au spus că nu știau despre activitățile infracționale ale copilului lor pentru că el nu era o persoană agresivă.

Elevul este cercetat de autoritățile americane pentru: conspiraţie în vederea comiterii de infracţiuni împotriva SUA, exploatarea sexuală a unui minor, primirea şi distribuirea de pornografie infantilă, ameninţări de extorcare pe cale interstatală, ameninţarea comunicaţiilor interstatale, ameninţarea cu folosirea armelor de distrugere în masă, ameninţarea cu acte de terorism care depăşesc frontierele naţionale.

Judecătorul din districtul Sud al statului New York a cerut arestarea și extrădarea în SUA a adolecentului român pentru a putea fi cercetat.
În România, tânărul a fost anchetat de DIICOT pentru că a accesat site-uri neobișnuite, a făcut parte din grupuri infracționale și în 2024 DIICOT a pronunțat o soluție de clasare referitoare la aceste fapte.