Marile companii private, cu o cifră de afaceri cumulată de peste 10% din PIB, au solicitat autorităților să rezolve urgent situația testelor de salivă pentru școli.
Mihai Daraban, Președinte CCIR, și Dragoș Anastasiu, Președinte Eurolines Group România, reprezentanți ai comunității de afaceri, au ieșit joi în conferință, alături de DDS Diagnostic, pentru a cere autorităților să rezolve rapid această problemă. „S-a făcut apel la acțiune hotărâtă și fără întârziere împotriva obtuzității și comportamentului abuziv al autorităților, în interesul public, pentru o Românie Sănătoasă”, se arată într-un comunicat CCIR.
„Suntem solidari în această situație cu DDS Diagnostic și cerem rezolvarea ei urgentă de către autorități, pentru că avem nevoie de o Românie sănătoasă, din punct de vedere medical, dar și economic”, a declarat Dragoș Anastasiu.
Reprezentanții comunității de afaceri au cerut autorităților „bun simț și să se decidă de urgență dacă acceptă certificatele de forță majoră sau nu, dar, mai ales, să deblocheze situația celor 2,4 milioane de teste în următoarele 24 de ore”.
„Tocmai statul, care ne-a îndrituit să eliberăm acest aviz de forță majoră, nu îl recunoaște. Cred că i-am rămas mici Domnului Arafat, e o părere personală. Poate această instituție, IGSU sau Departamentul domnului Arafat e paralelă statului român, și atunci mă predau. Dar, deocamdată, din câte știu, IGSU este parte a statului român și trebuie să respecte niște avize. În plus, alții care au câștigat, care au trecut prin același proces, aviz de Forță Majoră, dat tot de Instituția noastră, acelora li s-a recunoscut avizul, asta cred că este mai grav decât orice”, a declarat Mihai Daraban, preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie a României (CCIR).
La rândul său, cercetătorul Dana Stan a remarcat o „situație paradoxală”, anume că „IGSU avea testele la poartă când au ieșit în conferință de presă să spună că au promisiuni și că vor rezolva criza testelor”.
Stan a mai afirmat că IGSU a fabricat această criză a testelor, refuzându-le în mod „imoral și ilegal”.
„Pare cusută cu ață albă această joacă publică de-a salvatorul. Funcționarii care au făcut greșeala o pot îndrepta imediat prin anularea rezilierii, care a fost greșită. Astfel se evită orice pagubă ambelor părți și se rezolvă și criza testelor. Am câștigat, avem preț bun, dar am fost nedreptățiți”, a mai declarat Dr. Dana Stan, CEO DDS Diagnostic.
Dragoș Anastasiu a vorbit apoi despre normele de aplicare a legislației privind facilitățile fiscale pentru cei care fac cercetare-dezvoltare, norme care au întârziat un an: „Statul român a întârziat 12 ani și în acest caz ne cramponăm de 30 de ore? Trebuie să rezolvăm un caz concret, și anume retragerea rezilierii, acceptarea avizului de forță majoră, preluarea stocului de 2,4 milioane de teste, plata lor, deblocarea situației. Asta trebuie rezolvată pe termen scurt. Pe termen mediu, lung și principial relația stat – mediu de afaceri trebuie să fie una bazată pe contracte pe care să le respectăm reciproc, pe mediere și pe bun-simț. Și să nu uităm niciodată scopul final, care nu este să distrugem o companie, ci să rezolvăm o problemă”.
Conferința vine după ce, miercuri, DDS Diagnostic a lansat Scrisoare deschisă – Pentru o Românie Sănătoasă!, scrisoare semnată deja de peste 400 de antreprenori, CEO și fondatori ale unora dintre cele mai mari companii românești, cercetători, medici și profesori universitari, avocați renumiți.
Printre semnatarii scrisorii deschise – Pentru o Românie Sănătoasă! se numără Felix Pătrășcanu – Co-fondator FAN Courier, Omer Tetik – CEO Banca Transilvania, Dan Pastiu – Fondator Dabo Doner, Avocat Gabriel Zbârcea – Managing Partner Țuca Zbârcea & Asociații, Luminița Adam – Avocat, Dragoș Dinu – Senior Consultant @DD Consultanta SR, fost CEO A&D Pharma și Țiriac Holdings, Florin Furdui – Country Manager Portland Trust România, Dr. Petru-Daniel Funeriu, Prof univ.dr. Marioara Avram – Cercetător la Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Microtehnologie, Bogdan Tudor – CEO StarTeck, Sabin Cernea – Fondator Wu Xing, Felix Tătaru – Președinte GMP Group, Sergiu Iordache – Managing Director DSV, Sebastian Onac – Co-fondator Centru Național Pediatric “Maria Beatrice”.
Scrisoarea deschisă, precizează CCIR, poate fi semnată AICI.