Încă 7 șoferi de la RAT Brașov au ajuns în arest pentru 24 de ore după ce au furat motorină

Încă 7 șoferi de la RAT Brașov au ajuns în arest pentru 24 de ore după ce au furat motorină
Sursa Foto: Facebook / Poliția Capitalei

Șapte șoferi ai Regiei Autonome RAT Brașov bănuiți de furt de carburant au fost reținuți de polițiștii pentru 24 de ore, potrivit bizbrasov.ro.

Cei 7 șoferi au fost prezentați procurorului de caz, care a dispus extinderea acțiunii penale și schimbarea calității procesuale.

Față de aceștia a fost dispusă măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu data de 12.06.2025 și până la data de 10.08.2025 inclusiv.

De asemenea, în cadrul măsurilor dispuse, persoanelor cercetate le-a fost interzisă exercitarea profesiei de conducător auto în cadrul societății comerciale prejudiciate.

„Menționăm faptul că acțiunea desfășurată s-a realizat în completarea cercetărilor, când, la începutul lunii mai a.c., au fost documentate fapte similare și au fost reținute 39 de persoane, dintre care 28 au fost arestate preventiv, iar față de alte 7 persoane a fost dispusă măsura controlului judiciar”, au transmis polițiștii brașoveni.

În acest caz, cercetările sunt continuate de către polițiștii Secției 3 Poliție Brașov, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Brașov, în vederea stabilirii întregii activități infracționale, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`