Ministrul de Interne, Ioan Rus, a declarat, joi, la emisiunea „Sub semnul întrebării” difuzată de B1 TV, vizavi de tentativa de sinucidere a lui Adrian Năstase, că fostul premier nu era dispus să se predea pentru a fi dus în arest, fiind astfel nevoit să trimită doi polițiști care să pună mandatul în aplicare.
„Știa că poate să meargă singur dacă dorește sau că trebuie să plece cu polițiștii. Trebuia mandatul pus în aplicare imediat, doi dintre ei s-au prezentat la Poliție. Nu era dispus să se prezinte singur la Poliție, am avut mai multe discuții„, arătat Rus.
Acesta a precizat că a trimis polițiști în civil pentru ca situația să nu escaladeze, iar ambulanța a fost trimisă în zona casei lui Adrian Năstase, fiind o măsură preventivă, în caz de nevoie.
„În interiorul acestei discuții mi-am dat seama că este într-o situație destul de dificilă și atunci am dispus șefului Poliției Române doi oameni în civil, să fie și o salvare, care să stea pe o străduță laterală„, a mai explicat Ioan Rus.
Vezi AICI mai multe detalii despre tentativa de sinucidere a lui Adrian Năstase.